0

Twój koszyk jest pusty

Giorgio Manganelli

Literatura jako kłamstwo

Literatura jako kłamstwo
Data premiery
2021-06-22
Liczba stron
290 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-8196-250-6
Wybierz wersję produktu:
49,00 zł39,20 zł
20,00 zł

Szkice Giorgia Manganellego − których bohaterowie to m.in. literatura fantastyczna, dyskretny, schizolidalny snob Ronald Firbank, Samuel Beckett i jego Murphy, szachownica Vladimira Nabokova, przebiegły mag W. B. Yeats czy Henry James − są błyskotliwe, często zaskakujące, dalekie od obiegowych sądów i akademickich analiz.

Lekturę tego zbioru być może należałoby zacząć od tytułowego manifestu, który fascynuje niewyznaną miłością do literatury, tej aspołecznej, niemoralnej działalności, która „prowokuje i rzuca wyzwanie, ofiarowuje magiczną skórę zwierzęcia, mechanizm, kostkę do gry, relikwię, roztargnioną ironię godła”. Manganelli pojmuje ją jako domenę fikcji i sztuczności, gry i przypadku, gdzie najważniejszą figurą jest labirynt, jako samonapędzający się mechanizm, samowystarczalny i ostentacyjnie ignorujący wszelkie moralne nakazy, przez co niezmiennie oskarżany o cynizm, skandal, niemoralność.

Informacje o autorze

Giorgio Manganelli (1922−1990), włoski prozaik, eseista, krytyk, dziennikarz, tłumacz, przedstawiciel neoawangardowej Gruppo 63, wielbiciel i kontynuator Carla Emilia Gaddy. Stworzył własny język i własną metafizykę; hołdował przekonaniu, że „każdy świat jest przede wszystkim światem językowym””, a literatura nie odsyła do rzeczywistości pozajęzykowej. Pisał opowiadania fantastyczne, zbiory esejów i reportaży, wyrafinowane, przewrotne, nasycone retoryką baroku pseudotraktaty. Wydał szczegółowy komentarz do tekstu, który nie istnieje. Upodobał sobie parodię, groteskę, komizm i absurd. Pisał o literaturze jako kłamstwie (1967), o czytelniku i pisarzu uznanych za szaleńców (1982), także o kulturze amerykańskiej (1998) i fantastyce (2003). Przekładał m.in. Edgara Allana Poego, Henry’ego Jamesa, Ronalda Firbanka. Po polsku znany z Centurii (PIW 2016) oraz kilku prezentacji na łamach „Literatury na Świecie”.