0

Twój koszyk jest pusty

Marian Golka

Paradoksy wolności

Paradoksy wolności
Data premiery
2017-10-05
Liczba stron
239 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-06-03408-0
Wybierz wersję produktu:
34,90 zł27,92 zł
17,00 zł

„Teza tej książki jest prosta: wolność jest tak istotną wartością dla nas, że należy zrobić wszystko, by ją zdobyć i zachować – włącznie z jej relatywnym samoograniczeniem, gdy zachodzi taka konieczność” – wprowadza w swą książkę Marian Golka. I zaraz pyta o wolność „czy może ona nie mieć granic, czy może rozrastać się do gigantycznych rozmiarów, czy poprzez ten rozrost jest wartością coraz to doskonalszą i pełniejszą, czy też może wtedy w jakiś sposób samounicestwia się. Jak się niekiedy przypomina, wolność może być wszak zagrożona właśnie wskutek jej triumfów oraz wskutek tego, że uznajemy jej istnienie za zrozumiałe samo przez się. Takich problemów, które świadczą o swoistej przekorze wolności, o tym, że wolność przypomina owego przysłowiowego kota ciągle obracającego się za ogonem, jest znacznie więcej i im poświęcona jest ta książka.”

Książkę kończy próba refleksji na temat tego, jak żyć z wolnością, by jej nie unicestwić.

Niewątpliwą zaletą pracy Golki jest jej indyferentność polityczna. Żadnego tam nie ma przekonywania do „izmów”. Sam ładunek intelektualny podany zacnym językiem.

Informacje o autorze

Marian Golka (ur. 1948), socjolog, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Socjologii Kultury i Cywilizacji Współczesnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach zainteresowań naukowych zajmuje się socjologią sztuki, teorią wielokulturowości, problemami globalizacji, konsumpcjonizmu, tożsamości, pamięci społecznej, a także przeobrażeniami w komunikowaniu oraz zagadnieniami społeczeństwa informacyjnego. Członek rad redakcyjnych czasopism socjologicznych oraz komitetów naukowych PAN. Autor wielu publikacji, m.in.: Socjologia kultury (2007, 2013); Socjologia sztuki (2008); Bariery w komunikowaniu i społeczeństwo (dez)informacyjne (2008); Pamięć społeczna i jej implanty (2009); Imiona wielokulturowości (2010); Cywilizacja współczesna i globalne problemy (2012); Samotność i sława (2015); Aparycje współczesności (2016).