0

Twój koszyk jest pusty

14.09.23

Spotkanie z Antonim Liberą – „Najlepiej się nie urodzić”

12 października o godz. 18:30 zapraszamy do księgarni PIW-u przy ul. Foksal 17 na spotkanie z Antonim Liberą. Z autorem będzie rozmawiał prof. Zdzisław Krasndębski.

Uwaga! Z niezależnych od nas przyczyn spotkanie wyjątkowo zaczniemy później, czyli nie o 18.00, a o 18.30. Przepraszamy za tę niedogodność.

 

„Najlepiej się nie urodzić” to zbiór opowiadań i krótkich próz autora m.in. bestsellerowej powieści „Madame” (1998) i literackiej autobiografii „Godot i jego cień”. W przesyconych melancholią i zarazem gorzkim humorem tekstach Antoni Libera opowiada o kluczowych dla siebie doświadczeniach. Jest więc literacki portret Żoliborza, dzielnicy dzieciństwa, w której mieszka do dziś oraz gdyńskiego Orłowa, które określa swoją drugą małą ojczyzną. Są najistotniejsze, czasem stałe, czasem zmieniające swój charakter, przygody z literaturą; w tym młodzieńcze z „Miazgą” Andrzejewskiego i „Kosmosem” Gombrowicza oraz dojrzałe z twórczością Becketta. W książce znajdują się także żartobliwe gry literackie pisarza z kilkoma kolegami po piórze – Pawłem Huelle, Jerzym Pilchem, Bronisławem Majem i Januszem Szuberem.

 

Autor przywołuje również fundamentalne doświadczenie polityczne: haniebną postawą Władysława Gomułki i rządzących komunistów pod koniec lat 60., które zaciążyły na historii Polski i życiu samego twórcy.

 

Najważniejszym opowiadaniem w tomie zdaniem pisarza jest poświęcona fundamentalnej przygodzie z muzyką „Toccata c-dur”.

 

***

Antoni Libera przełożył na język polski wszystkie dramaty Becketta, a także znaczną część pozostałych jego pism. Wielokrotnie inscenizował także jego sztuki, angażując do tych przedsięwzięć najwybitniejszych aktorów polskiej sceny. Jest również autorem przekładów Szekspira, Oskara Wilde’a, Friedricha Schillera, Jeana Racine’a. Tłumaczy także libretta, m.in. Króla Ubu do muzyki Krzysztofa Pendereckiego.