0

Twój koszyk jest pusty

15.09.23

Spotkanie: „Przemysł szczęścia” Wiliama Daviesa

Zapraszamy Państwa na spotkanie poświęcone książce „Przemysł szczęścia. Jak politycy i biznesmeni sprzedali nam well-being” Williama Daviesa. Z prof. Jackiem Hołówką i dr hab. Katarzyną De Lazari-Radek (UŁ) będzie rozmawiał red. Agaton Koziński.

 

Książka Wiliama Daviesa, teoretyka polityki i socjologii, wykładowcy ekonomii politycznej, wzbudziła i entuzjazm i kontrowersje. Davis pisze bowiem o szczęściu, które stało się produktem, jednym ze słynnych czterech P, wbijanych łopatą do głowy adeptom marketingu. Produktem, który bezwzględnie wymaga promocji i wszelkich metod zwiększania sprzedaży.

 

Autor zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z biologizacji szczęścia, którego poziom – rzekomo – można prawie dowolnie regulować stężeniem neuroprzekaźników.

 

Jak wygląda dzisiaj mroczny cień, który rzuca na społeczeństwa Zachodu dystopijna wizja w stylu Huxleya? Kilka ostatnich dekad to czas znaczącego wzrostu zainteresowania korporacji zadowoleniem zatrudnionych. Instytut Gallupa wylicza realne straty, jakie „brak szczęścia wśród pracowników” przynosi gospodarce Stanów Zjednoczonych (w 2013 miałoby to być 500 miliardów strat rocznie). Nieszczęśliwi są mniej wydajni i mniej kupują, a więc zyski innych firm również maleją. Jednocześnie lawinowy wzrost kosztów leczenia zwiększa obawy o stabilność całych systemów.

 

Fundamentalne pytanie dotyczy przyczyny niemal powszechnej depresji i braku motywacji. Zdaniem Daviesa odpowiedzialne za to są bezustanne porównania z innymi dotyczące statusu finansowego, zgromadzonych dóbr, stanowisk, osiągnięć, perspektyw i szacunku otoczenia, które wychodząc poza typową rywalizację, stają się morderczym wyścigiem. Davies wyciąga z tego wniosek, że obecny model ekonomiczny paradoksalnie zdaje się osłabiać te ludzkie postawy i cechy, na których się opiera.

 

***

Podczas spotkania książka będzie dostępna w specjalnej cenie z 40% rabatem.