0

Twój koszyk jest pusty

19.09.18

Promocja książki „O kulturze i rewolucji” Bronisława Wildsteina 6.11.2018 / wtorek / godz. 18.00 / SDP / Foksal 3/5 / Warszawa

6 listopada (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na ul. Foksal 3/5 w Warszawie na dyskusję o książce „O kulturze i rewolucji”. W rozmowie udział wezmą: Autor, dr Dariusz Karłowicz („Teologia Polityczna”) i dr Krzysztof Dorosz. Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.

 

„O kulturze i rewolucji” to zbiór tekstów tworzących opowieść o oglądanej z Polski epoce, w której zdaniem autora porządek kultury fundujący cywilizację zachodnią podważany jest przez rewolucyjne prądy. Według Bronisława Wildsteina to one przekształciły się w dominującą dziś w Europie ideologię, która bezwzględnie eliminuje swoich tradycyjnych przeciwników, likwiduje pluralizm i realną debatę oraz efektywnie homogenizuje naszą rzeczywistość. 

 

Najdłuższy esej jest poświęcony myśli Karola Marksa i jej skutkom. Mimo zakwestionowania ekonomicznego  determinizmu, to charakterystyczne dla marksistów fundamentalne burzycielskie podejście do rzeczywistości i tradycyjnej, a więc istniejącej kultury, tworzy ideologię, której przygląda się autor.

 

Bronisław Wildstein przywołuje tych, którzy przeciwstawiają się kontrkulturze, zarówno myślicieli, jak i pisarzy i artystów. Autor pisze zarówno o niebezpiecznych tendencjach we współczesnej – także wybitnej – literaturze, jak i groteskowych zjawiskach, które odsłaniają podszewkę owej obyczajowej rewolucji. Szczególną uwagę Wildstein poświęca jednak sprawom poważnym, w tym filozofii, literaturze i historii, z ich perspektywy można bowiem zrozumieć współczesną codzienność.

 

Relacja ze spotkania: http://blogpress.pl/node/25388