0

Twój koszyk jest pusty

08.04.19

Premiera „Wyznania maski”

27 kwietnia (sobota) o godzinie 15:00 serdecznie zapraszamy do księgarni Tajfuny na ul. Chmielnej 12 w Warszawie na premierę książki Wyznanie maski Yukio Mishimy.

W spotkaniu wezmą udział: Beata Kubiak      Ho-Chi (tłumaczka) oraz Paweł Orzeł (redaktor PIW). Spotkanie poprowadzi Karolina Bednarz (Tajfuny).

 

"Wyznanie maski" Yukio Mishimy – powieść powstała w niewielkim dalekowschodnim kraju pokonanym w wojnie – należy do najważniejszych utworów literatury światowej XX wieku. Mówi o tym, że czasami, by wyznać coś ważnego, musimy nałożyć maskę.

Takashi Inoue

 

Wyznanie maski jest opowieścią o dojrzewaniu Kōchana, chłopca żyjącego w Japonii w czasach wojny. W swoim wyznaniu, czy właściwie „spowiedzi”, opisuje zmagania ze swoją cielesnością, fizycznie zawsze ustępował rówieśnikom, oraz orientacją seksualną. Czując się inny od pozostałych szuka swojego miejsca na świecie, akceptacji i sposobu na życie w niesprzyjających warunkach. Przejmująca opowieść o zmaganiach z samym sobą, poszukiwania źródeł swojej tożsamości, przeplatana jest porywającymi porywającymi opisami przyrody. Wydana w 1949 powieść przyniosła młodemu Yukio Mishimie sławę na całym świecie. Czytelnicy doszukują się w opowieści Kōchana wątków autobiograficznych, z kolei badacze uznają tę powieść za jedną z najważniejszych w powojennej historii Japonii i jedną z ważniejszych w XX-wiecznej literaturze światowej.

Jest to pierwszy wydanie prozatorskiego debiutu Yukio Mishimy w Polsce.

 

YUKIO MISHIMA (ur. w 1925 r. w Tokio, zm. w 1970 w Tokio) – japoński prozaik, poeta, eseista, dramaturg i reżyser. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku; był wielokrotnym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Wielbiciel i mistrz japońskich sztuk walki: kendo i karate; miłośnik japońskiej tradycji cesarskiej, dziedzictwa samurajskich przodków i kulturystyki. Założył paramilitarne stowarzyszenie Tatenokai (Stowarzyszenie Tarczy). Jego samobójcza śmierć po nieudanym prawicowym przewrocie wstrząsnęła opinią publiczną.

 

Wydał kilkanaście powieści, trzydzieści trzy sztuki teatralne, dwa reportaże z podróży, liczne eseje i opowiadania. W Polsce ukazały się m.in.: powieści Na uwięzi. Ballada o miłości (PIW 1972), Złota pagoda (1997, PIW 2017), zbiór opowiadań Zimny płomień (2008) i dramaty: Pawilon ryczącego jelenia, Madame de Sade, Mój przyjaciel Hitler w: Mishima Yukio (1925–1970). Mała antologia dramatu japońskiego (2008). Na podstawie jego tekstów nakręcono wiele filmów i wystawiono dziesiątki przedstawień teatralnych. Jego twórczość do dziś jest żywo komentowana, wielu artystów powołuje się na nią.

 

https://www.facebook.com/events/2282560788698968/