0

Twój koszyk jest pusty

20.06.23

Premiera edycji specjalnej utworów Aleksandra Fredry

W tym roku bohaterem Imienin Jana Kochanowskiego jest Aleksander Fredro. Premiera nowego wydania utworów najwybitniejszego polskiego komediopisarza odbędzie 24 czerwca (sobota) o godz. 16.15 podczas Imienin w Ogrodzie Krasińskich. Czekamy na Państwa przy scenie zielonej.

 

O postaci i nowym kanonie komedii Aleksandra Fredry opowie prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, autorka wyboru komedii. Fragmenty tomu „Trzy po trzy” przeczyta Olgierd Łukaszewicz. Spotkanie poprowadzi Monika Ochędowska.

W scenie ze sztuki „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca” wystąpią  Maria Kresa (Aniela) i Jędrzej Czerwonogrodzki (Gustaw), studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

 

*****

 

Czterotomowa edycja specjalna ukazująca się w Roku Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, jest pierwszym wydaniem popularyzatorskim, wzbogaconym o niewidziane od przeszło sześćdziesięciu lat przypisy. Czytelnicy znajdą posłowia wybitnych znawców tematu: Bohdana Korzeniewskiego i Kazimierza Wyki, kalendarium życia i twórczości oraz esej biograficzny Aleksander Fredro pro memoria, z którego na przykład można się dowiedzieć  o epizodzie masońskim hrabiego Aleksandra.

 

Nowe wydanie zawiera trzy tomy komedii (dziewiętnaście utworów!) w wyborze prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej. „Debiutancki” tom obejmuje utwory z lat 1817–1826 (m.in. Pan Geldhab, Damy i huzary), „lekturowy” to komedie z lat 1827–1835 (w tym Śluby panieńskie i Zemsta), „szufladowy” zawiera utwory napisane po złamaniu pióra, czyli w latach 1855–1868 (m.in. Wielki człowiek do małych interesów, Świeczka zgasła). Komedie uzupełnia tom wspomnień Trzy po trzy, w którym pisarz wraca pamięcią do czasów, kiedy był adiutantem Napoleona.

 

Dodatkowo edycja została wzbogacona o kody QR odsyłające do jednej z najlepszych scen teatralnych – Teatru Telewizji TVP. Do obejrzenia są adaptacje (m.in. Jana Świderskiego, Olgi Lipińskiej, Jana Englerta czy Andrzeja Łapickiego) oraz niezapomniane aktorskie kreacje (m.in. Bronisława Pawlika, Andrzeja Seweryna, Krzysztofa Globisza). To też jedyna okazja, żeby na własne oczy przekonać się, kto był lepszym Papkinem: Wojciech Pokora, Jan Peszek czy Rafał Zawierucha.

 

*****

 

Aleksander Fredro
tom 1 KOMEDIE (1917-1926)
tom 2 KOMEDIE (1827-1835)
tom 3 KOMEDIE (1855-1868)
wybór – prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska
tom 4 TRZY PO TRZY