0

Twój koszyk jest pusty

Simon Leys

Orwell czyli wstręt do polityki

 Orwell czyli wstręt do polityki
Data premiery
2022-02-22
Liczba stron
120 w oprawie miękkiej ze skrzydełkami
ISBN
978-83-8196-343-5
Wybierz wersję produktu:
34,90 zł27,92 zł
17,50 zł

1 stycznia 1984 roku – data znacząca i nieprzypadkowa - ukazał się esej Simona Leysa Orwell czyli wstręt do polityki, który Jean-Claude Michéa określił mianem „najlepszego tekstu, jaki kiedykolwiek napisano o autorze «Roku 1984»”. Milan Kundera ocenił go jako „wspaniały” i stwierdził, że dopiero po jego przeczytaniu zaczął doceniać Orwella. W 2006 ukazało się nowe wydanie, opatrzone komentarzami autora. Szesnaście lat później tekst nie traci nic ze świeżości i przenikliwości. Napisany z wielką elegancją i subtelnością stanowi niezwykły szkic do portretu George’a Orwella, owego „konserwatywnego anarchisty”, ze wszystkimi jego paradoksami i wspaniałościami. Z eseju Leysa wyłania się pisarz polityczny, który nie znosi polityki, intelektualista o bogatych doświadczeniach ceniący nade wszystko prostotę, człowiek odporny na ogłupiające ideologiczne slogany, w końcu pełen empatii artysta przypisujący wyobraźni literackiej funkcję tyleż estetyczną, co etyczną.

Informacje o autorze

Simon Leys (właśc. Pierre Ryckmans, 1935-2014) - belgijski sinolog, pisarz, tłumacz, krytyk literacki i historyk sztuki; członek Australijskiej Akademii Nauk Humanistycznych i Królewskiej Akademii Literatury Francuskiej, wieloletni wykładowca na Uniwersytecie w Sydney, laureat licznych nagród (m.in. Prix Renaudot, Prix mondial Cino Del Duca, Grand prix de littérature Henri-Gal), odznaczony Orderem Leopolda.

             Jako jeden z pierwszych pisał o zbrodniach maoizmu, zwłaszcza rewolucji kulturalnej, co zniszczyło mu karierę uniwersytecką we Francji i skłoniło do wyjazdu do Australii. Wychowanek jezuitów i wielbiciel Morusa, w działalności krytycznoliterackiej poświęcał szczególnie wiele miejsca pisarzom katolickim.

              Autor m.in. „Les Habits neufs du président Mao”  (1971), „Ombres chinoises” (1974), „Images brisées” (1976), „La Foret en feu: essais sur la culture et la politique chinoises” (1983), „L'Ange et le cachalot” (1998), „Protée et autres essais” (2001), trzytomowej pracy „La Mer dans la littérature française” (2003), w Polsce znany za sprawą „Szczęścia małych rybek” (2011) oraz „Studia nieużyteczności” (2018).