0

Twój koszyk jest pusty

26.02.24

Ilustracje tylko dla dorosłych - spotkanie wokół książki Nić porozumienia

Zapraszamy 5 marca o godz. 18.00 do Muzeum Karykatury w Warszawie!

Któż nie pamięta niewielkich, smukłych tomików wydawanych w serii Biblioteka Jednorożca? Oprócz ambitnych autorów i tłumaczy wyróżniała je obecność ilustracji tworzonych przez najlepszych polskich grafików, rysowników i malarzy. Podczas spotkania fenomen Biblioteki Jednorożca będzie punktem odbicia do rozmowy o ilustracji w książkach dla dorosłych czytelników.

Rozmowę z udziałem Janusza Górskiego – projektanta i wydawcy i Piotra Kułaka – historyka sztuki, autora książki „Nić porozumienia” poprowadzi Anita Wincencjusz-Patyna.

***

Nić porozumienia

Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Państwowy Instytut Wydawniczy, wydawca serii Biblioteka Jednorożca w ciągu prawie trzydziestu lat opublikował 132 tytuły, przede wszystkim niewielkie formy – nowelistykę i opowiadania, z literatury polskiej i światowej. Teksty swoimi rysunkami ozdobiło 86 znakomitych polskich rysowników, grafików i malarzy.

Ukazująca się w latach 1957–1990 seria PIW-u była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – obrazy nie pełniły podrzędnej funkcji ilustrowania treści literackiej, lecz stanowiły komentarz czy też kontrapunkt dla tekstu. Różne przykłady tej relacji, a także samo zagadnienie ilustrowania książek dla dorosłego czytelnika zostały przez doktora Piotra Kułaka kompetentnie i dogłębnie omówione oraz poddane erudycyjnej analizie. Monografia jest bogato opatrzona reprodukcjami. „Nić porozumienia” Piotra Kułaka to książka ważna dla koneserów, wydana przez gdański czysty warsztat i PIW. Publikacja ukazała się w serii „Sztuka Książki – Biblioteka pod Redakcją Janusza Górskiego”.