0

Twój koszyk jest pusty

Praca zbiorowa pod redakcją Gérarda Chalianda i Arnaud Blina

Historia terroryzmu. Od starożytności do Da’isz

Historia terroryzmu.  Od starożytności do Da’isz
Data premiery
2020-10-15
Liczba stron
600 w oprawie twardej
ISBN
978-83-8196-126-4
Wybierz wersję produktu:
69,00 zł55,20 zł
20,00 zł

Pierwsza tak ambitna i szeroko zakrojona historia terroryzmu to wyjątkowe dzieło, pozwalające na głęboką analizę samego zjawiska oraz ewolucji jego postrzegania. Autorzy śledzą skrupulatnie wszystkie przejawy i formy terroryzmu na przestrzeni dziejów ‒ od Zelotów i Asasynów, poprzez XIX-wiecznych anarchistów, terror rosyjski w służbie państwa, współczesne formy wyrosłe po roku 1968, aż po radykalny fundamentalizm muzułmański bojowników Al-Ka’idy i Państwa Islamskiego. Obszerny wykład historyczny został wzbogacony bogatym wyborem tekstów źródłowych – wystąpień, manifestów i pism teoretycznych najbardziej wpływowych postaci  ‒ od Bakunina po Ibn Ladena i Az-Zawahiriego ‒ w większości niedostępnych dotąd polskim czytelnikom. Rozmach tego dzieła  ‒ będącego wynikiem pracy międzynarodowego zespołu specjalistów ‒ pozwala śmiało nazwać je wielką encyklopedią terroryzmu.

Informacje o autorze

Gérard Chaliand, specjalista od współczesnych problemów politycznych i strategicznych, zwłaszcza walk partyzanckich i terroryzmu. Wykładał gościnnie na uniwersytetach Harvarda, UcLA i Berkeley, był też wykładowcą w École Nationale d’Administration i collège interarmées de défense; kierował europejskim centrum Badań nad Konfliktami (centre européen d’étude des conflits). Był obecny na wielu terenach konfliktów w Azji, Afryce i Ameryce łacińskiej. Jest autorem licznych prac, w tym Anthologie mondiale de la stratégie (Robert Laffont, 2009), Atlas du nouvel ordre mondial (Robert Laffont, 2003), Les Guerres irrégulières. Guérillas et terrorisme (Gallimard, 2008).

Arnaud Blin, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych i studiów strategicznych, kształcił się na uniwersytetach Georgetown i Harvarda. Kieruje Forum na rzecz nowego globalnego zarządzania (Forum pour une nouvelle gouvernance mondiale) oraz stowarzyszeniem Modus Operandi, w charakterze badacza związany z Francuskim instytutem Analiz Strategicznych. Jest autorem m.in.: Tamerlan (Perrin, 2007), Les Batailles qui ont changé  l’histoire (Perrin, 2014), współautorem (obok Gérarda Chalianda) Dictionnaire de stratégie militaire (Perrin, 1998) oraz America is back (Bayard, 2003).

François Géré, historyk i specjalista od geostrategii. założyciel Francuskiego instytutu Analiz Strategicznych (Institut Français d’Analyse Stratégique), dyrek-tor ds. badań naukowych na Uniwersytecie Paris III, pracuje też dla Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej (Institut des hautes études de Défense nationale). Jest autorem Les volontaires de la mort (Bayard, 2003), La nouvelle géopolitique. Guerres et paix aujourd’hui (Larousse, 2005) oraz Pourquoi le  terrorisme? (Larousse, 2006).

Rohan Gunaratna, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego, kieruje Terrorism Research Institute for Defence and Strategic Studies w Singapurze. Jest autorem pracy Al Qaida. Au cœur du premier réseau terroriste mondial (Autrement, 2002).

Olivier Hubac-Occhipinti, specjalista do spraw konfliktów i piractwa. Pracował przy powstaniu L’Arme du terrorisme (Audibert, 2002).

Ariel Merari, wykłada gościnnie nauki polityczne na Uniwersytecie Harvarda i kieruje Political Violence Research Unit na Uniwersytecie w Tel-Awiwie.

Philippe Migaux, wykładowca na paryskim Sciences Po, autor m.in. Le  terrorisme au nom du jihad (André Versaille, 2009) oraz Al Qaida, sommes nous menacés? (André Versaille, 2012). Pracował przy powstaniu prac pod redakcją Gérarda Chalianda, w tym Les Stratégies du Terrorisme (Desclée de Brouwer, 2002) oraz Les Guerres irrégulières (Gallimard, 2008).

Yves Ternon, historyk, autor Du négationnisme (Desclée de Brouwer, 1999), Empire ottoman. Le déclin, la chute, l’effacement (Le Félin, 2005) oraz de Guerres et génocides au XXe siècle (Odile Jacob, 2007).

Recenzje i wywiady
Transmisja z promocji książki z udziałem prof. Katarzyna Pachniak (tłumaczki) oraz Andrzeja Mroczka (ekspert ds. terroryzmu z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas). Spotkanie prowadził Michał Żakowski, dziennikarz Trójki.
To dzieło jaskrawo uświadamia nam, że ludzkość od zarania żyje w ponurym cieniu terroryzmu, że nie jest to owoc nowoczesności. A że żyjemy w tym cieniu nieustannie, przypomniał nam ostatnio okrutny mord dokonany przez młodego islamistę na francuskim nauczycielu historii. Krzysztof Lubczyński, TRYBUNA, 16.11.2020
Wrażenie robi nie tylko oś czasu, ale rozpiętość geograficzna, od Europy przez Amerykę Północną i Południową, skończywszy na Chinach i Indiach. Jest to pierwsza na polskim rynku praca naukowa całościowo omawiająca zjawisko terroru. Tomasz Targański, POLITYKA, 25.11.2020
https://historia.org.pl/2021/01/17/historia-terroryzmu-od-starozytnosci-do-daisz-red-g-chaliand-i-a-blin-recenzja/
Znakomicie wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy książka „Historia terroryzmu” na długie lata wejdzie do kanonu światowej humanistyki, nie tylko, dlatego, że była i jest znakomicie zrealizowanym i niezwykle trudnym przedsięwzięciem, ale również, a może przede wszystkim, uderza szczegółowością nie tracąc przy tym na przystępności. Tomasz Sińczak, 17.01.2021, Historia.org.pl
„Historię terroryzmu” można czytać jak podręcznik dziejów szaleństwa, ale również jako literaturę zbrodniczego obłędu. […] Czyta się to niesamowicie, a włos jeży się na głowie. Marcin Cielecki, 8.04.2021, NOWY NAPIS
Autorzy krok po kroku przedstawiają przyczyny pojawienia się nowoczesnego terroru począwszy od rewolucji francuskiej, poprzez terroryzm anarchistyczny, który narodził się w 2 poł. XIX w. aż po czasy II wojny światowej.[…]. Bardzo dużo miejsca poświęcono fundamentalizmowi muzułmańskiemu. Autorzy pokusili się też o próbę przewidzenia tego, jaka czeka nas przyszłość w tej materii. Poszukujący dalszej literatury na temat terroryzmu, będą usatysfakcjonowani przypisami i bibliografią. Szymon Zdziebłowski, 08.07.2021, PAP Nauka w Polsce