0

Twój koszyk jest pusty

11.09.23

Festiwal Galaktyka Calvino

15 października 2023 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Itala Calvina, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Twórczość Calvina jest w Polsce znana i lubiana, a jego książki ukazują się i są wznawiane nieustająco od lat 70, nadal jednak nie wszystkie jego dzieła mieliśmy okazję czytać po polsku. Państwowy Instytut Wydawniczy – pierwszy wydawca Calvina w kraju – planuje organizację cyklu spotkań, rozmów, warsztatów i innych aktywności, do których zaprosi czytelniczki i czytelników z całej Polski, aby na nowo rozbudzić rozmowę o niezwykłej twórczości Włocha. Partnerami festiwalu są Włoskie Instytuty Kultury z Warszawy i Krakowa.

 

Nazwaliśmy nasz festiwal „Galaktyką”, bo twórczość Calvina jest różnorodna, podążająca w wielu – czasem sprzecznych – kierunkach, niemal niemożliwa do przypisania jednemu twórcy. – mówi Anna Karczewska z Państwowego Instytutu Wydawniczego. – Uznaliśmy, że tylko to kosmiczne odniesienie może jakoś zawrzeć w sobie to, o czym chcemy w trakcie tych kilku miesięcy opowiadać.

 

Festiwal „Galaktyka Calvino” został zainaugurowany 21 czerwca w księgarni PIW-u spotkaniem, poświęconym wznowieniu „Niewidzialnych miast” w przekładzie Aliny Kreisberg, w którym wzięli: tłumaczka Anna Wasilewska, dr Ania Kłos historyczka sztuki, italianistka i przekładoznawczyni, oraz dr Grzegorz Jankowicz, krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz. Zapis spotkania dostępny jest na stronie PIW i na Facebooku.

 

Przez kolejne miesiące w całym kraju odbędą się spotkania, warsztaty, rozmowy, panele naukowe i kluby książki poświęcone bardziej i mniej znanym tytułom z bogatego dorobku literackiego Calvina. Do udziału w festiwalu zgłosiły się księgarnie z Krakowa, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Brzegu Dolnego, Warszawy, Gdańska i Szczecina. Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza biblioteki, księgarnie i instytucje z całej Polski do włączania się w organizację wydarzeń.

 

Główna część obchodów i samego festiwalu przypadnie na październik, a więc na miesiąc, w którym urodził się Italo Calvino. Wtedy odbędą się m.in. koncert zespołu Legerezza (w ramach Nocy Księgarń 2023), wystawa prac polskich i włoskich artystów inspirowanych twórczością Calvina, warsztaty translatorskie, czytanie performatywne „Jeśli zimową nocą podróżny”, spotkania z włoskimi badaczami twórczości Itala Calvina i wiele innych.

Plakat wydarzenia przygotował twórca okładek do książek Calvina - Łukasz Piskorek.

 

WYDARZENIA W RAMACH FESTIWALU:

WARSZAWA 21.06.2023 Spotkanie inauguracyjne: "Niewidzialne miasta" Itala Calvina (LINK)

ŁÓDŹ 06.07.2023 Dyskusyjny Klub Książki | Italo Calvino „Jeśli zimową nocą podróżny” (LINK)

WROCŁAW 09.09.2023 Galaktyka Calvino – spotkanie z Anną Wasilewską (LINK)

POZNAŃ 12.09.2023 Klub Czytelniczy Bookowskiego - „Niewidzialne miasta" (Księgarnia Bookowski LINK)

WARSZAWA 25.09.2023 Nowa książka: Jeśli zimową nocą podróżny (Nowy Teatr LINK)

ŁÓDŹ 29.09.2023 Życie na poczytaniiu - autorskie warsztaty Grzegorza Jankowicza (Księgarnia Do Dzieła)

WARSZAWA 30.09.2023 DZIEŃ TŁUMACZA. Warsztaty translatorskie z Katarzyną Skórską, tłumaczką (Księgarnia PIW, szczegóły wkrótce)

WARSZAWA 12.10.2023 Wernisaż wystawy Qfwfq. Historie artystów w ruchu. Kuratorzy: Leonardo Regano i Alex Urso, Włoski Instytut Kultury w Warszawie, ul. Marszałkowska 72 (wystawa będzie czynna do 06.12)

WARSZAWA 13.10.2023 Noc Księgarń: koncert Legerezza (Księgarnia PIW, szczegóły wkrótce)

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Anna Karczewska

a.karczewska@piw.pl, 505716882