0

Twój koszyk jest pusty

06.10.21

27.10, godz. 18.00: promocja ONLINE „Daleko od Ruleil” Raymonda Queneau

Zapraszamy na rozmowę o najnowszej książce w serii Proza Światowa w przekładzie Anny Wasilewskiej. Gośćmi będą Anna Wasilewska i Tomasz Swoboda, prowadzenie Piotr Kieżun. Spotkanie będzie transmitowane na kanałach PIW-u na FB i YuTube.

Jacques L’Aumône mieszka w Rueil pod Paryżem, codziennie odwiedza kino i marzy o innym życiu, o swoich wielu przyszłych wcieleniach. Kto może mu zabronić być generałem w Chinach, piratem, wynalazcą, papieżem? Jak mówi jego ojciec, lubił strategię i sporządzał mapy. Ciągle rysował statki. Jako dwunastolatek wymyślił nowy sposób pompowania opon w rowerze. Miał modelową komunię, opanował łacinę,

Raymond Queneau (1903−1976), prozaik, poeta i eseista francuski, jeden z tych, którzy „nie dostali Nobla”. Był lektorem wydawnictwa Gallimard, dyrektorem i redaktorem j wydawanej Encyklopedii Plejady. Członek Kolegium Patafizyki, współzałożyciel eksperymentalnej grupy OuLiPo. Wszystkie jego utwory podlegają formalnym, lecz niewidocznym rygorom. Rozgłos przyniosła mu Zazi, swoisty manifest potoczności, spopularyzowana przez film Louisa Malle’a. W Polsce obecny już wieloma książkami („Pierrot mon ami”,  „Dzieła zebrane Sally Mary", „Ćwiczenia stylistyczne”, „Sto tysięcy miliardów wierszy”, „Psia trawka”, „Niedziela życia”, „Sroga zima”). „Literatura na Świecie” poświęciła mu numer monograficzny (6/2000) i doceniła nagrodą spolszczenie „Zazi w metrze” Maryny Ochab.