0

Twój koszyk jest pusty

19.02.20

26 lutego (środa), godz. 18.00: promocja książek poświęconych Tybetowi

26 lutego (środa) zapraszamy do księgarni PIW-u na rozmowę o książkach „Smok w krainie śniegu” Tseringa Shakyi oraz „Opowiadania o rewolucji kulturalnej w Tybecie” Pemy Bhuma.

W spotkaniu udział wezmą Adam Kozieł (Helsińska Fundacja Praw Człowieka) oraz red. Elżbieta Brzozowska (PIW). Rozmowę poprowadzi Krzysztof Renik.

Opowiadania o rewolucji kulturalnej w Tybecie” (tłumaczenie Adam Kozieł):
Trzy składające się na niniejszy tom opowiadania Pemy Bhuma, tybetańskiego pisarza i postaci legendarnej wśród diaspory – „Oko”, „Sześć gwiazd z przetrąconym czubkiem” oraz „Doring” ‒ to zjawisko unikatowe w literaturze. O ile opisy trwającego dekadę spektaklu chaosu i niszczenia, zwanego rewolucją kulturalną do rzadkości nie należą, o tyle relacje z jej przebiegu w Tybecie – już tak. A jeśli dodamy, że swoje dziecięco-młodzieńcze wspomnienia Pema Bhum przekuł na małe klejnoty literackie – otrzymamy rzecz arcyrzadką. Daleki od epatowania opisami okrucieństw, operując zręcznie absurdem i groteską (zza której wszak nieuchronnie wyłania się groza), Pema Bhum opowiada o czymś, co budzić musi przerażenie – jak niewiele w gruncie rzeczy brakowało, by język i kultura pewnego podbitego narodu zostały bezpowrotnie zniszczone.

Smok w Krainie Śniegu” (tłumaczenie Filip Majkowski) to oparta na unikatowych materiałach źródłowych i najważniejsza, jaka dotąd powstała praca poświęcona współczesnej historii Tybetu. Tsering Shakya – tybetański historyk cieszący się światowym uznaniem – w doskonale udokumentowany i precyzyjny sposób podważa mit Tybetu postrzeganego jako trwająca w izolacji Shangri-la, opisuje wpływ światowej polityki na losy tego kraju i dramatyczną walkę o utrzymanie niezależności w obliczu ścierających się interesów mocarstw oraz agresji i trwającej dotąd okupacji Chińskiej Republiki Ludowej. Precyzyjnie dokumentuje systematyczne niszczenie i marginalizowanie tybetańskiej kultury przez władze chińskie, postępującą asymilację ludności tybetańskiej i rugowanie jej tożsamości narodowej oraz eksploatację ekonomiczną Tybetu, lecz stara się też objaśnić motywy działania strony chińskiej, z równym dystansem podchodząc do wszystkich przytaczanych źródeł.

WSTĘP WOLNY