Ostatnia okazja
062020/18/961465dbf7_ostatnia_okazja_okladka3.jpg
062020/18/961465dbf7_ostatnia_okazja_okladka3.jpg

Wariant produktu

36,00 zł
45,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni. 45.00 zł
Dostępna liczba egzemplarzy: 3

Informacje

Data premiery
2020-09-16
Liczba stron
320
ISBN
978-83-8196-105-9
Oprawa
Twarda

Opis

Ostatnia okazja jest pierwszą powieścią Zbigniewa Dmitrocy, znanego tłumacza poezji rosyjskiej (popularnością cieszą się jego przekłady Achmatowej, Chodasiewicza, Cwietajewej, Stiepanowej) i autora literatury dziecięcej. Książka Dmitrocy to chwilami naprawdę przygnębiająca, pesymistyczna, pełna osobistych resentymentów opowieść o zderzeniu młodzieńczych marzeń i ideałów z twardą rzeczywistością i ich stopniowa dewaluacja. Jej głównym wątkiem jest rozpaczliwa sytuacja materialna ideowego inteligenta-pisarza, którego niemal bez reszty zaprzątają sprawy bytowe. Autor demaskuje życie artystyczne, w którym obowiązuje kumoterstwo i zgoła pozaartystyczna interesowność, a władza i pieniądze mają większe znaczenie niż talent, kompetencje czy pracowitość. Ostatnia okazja jest świadectwem pewnej egzystencji oraz mówi nam dużo o naszych czasach i o człowieku w ogóle.

Informacje o autorze

Recencje i wywiady

Relacja wideo z promocji książki. Z autorem rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
Ten prowincjusz o ambicjach artystycznych, imający się różnych zajęć, błąkający się od szesnastego roku życia po całej Polsce w poszukiwaniu stabilizacji, może zyskać sympatię czytelnika. […] stylizowany jest na zagubionego w społeczno-kulturowej czasoprzestrzeni naśladowcę romantycznych bohaterów, którzy mają świadomość swojej wyjątkowości, a zarazem nie bardzo potrafią znaleźć klucz do tego, by dłużej się cieszyć społeczną akceptacją. Maciej Wróblewski, styczeń 2021, NOWE KSIĄŻKI
Siła tej powieści w znakomitej części bierze się z ukazania realiów egzystencji człowieka pióra, w dodatku mieszkańca wsi na „ścianie wschodniej". Dmitroca wręcz eksponuje szwy spajające rzeczywistość z fikcją literacką, chociażby nazywając Wróblinem stolicę województwa, w którym toczy się znaczna część akcji. A kiedy na kartach książki natrafiamy na poetę Chromowego, założyciela regionalnego pisma, lub na dziennikarzy lokalnych gazet - postaci z łatwymi do odgadnięcia (przynajmniej przez tutejszych czytelników) pierwowzorami – „Ostatnią okazję” zaczynamy traktować jak powieść z kluczem. Magdalena Jankowska, 14.08.2021, kwartalnik AKCENT.