0

Twój koszyk jest pusty

09.12.19

Wrocław spotkanie "Fikcje" w Tajnych Kompletach

„Układanie obszernych książek – wyznaje Jorge Luis Borges ­– to pracowicie wzniesione i zubożające szaleństwo: rozwijanie na pięciuset stronach idei, której doskonały ustny wykład zajmuje kilka minut. Lepiej udawać, że takie książki już istnieją, i przedstawiać ich streszczenie, komentarz”.

11 grudnia 2019 o godz. 18.00, Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami – tu z Janem Gondowiczem o Borgesie rozmawiać będzie Paweł Szroniak.

Jorge Luis Borges uznawany jest za jednego z najbardziej inspirujących pisarzy dwudziestego wieku. Wytyczył wiele rozwidlających się ścieżek, czytanie przedkładał nad pisanie. Nie potrafił układać wielostronicowych fabuł; wolał na kilku stronicach streszczać książki nieistniejące, w zdyscyplinowany sposób kreślić fabuły o niesłychanej potencji i ładunku emocjonalnym. Skrót splatać z wyliczeniem, lirykę z konkretem. Zasłynął przede wszystkim jako autor tomów krótkich próz, wymykających się wszelkim klasyfikacjom.

„Fikcje” z 1944 roku, być może najważniejsze dokonanie Argentyńczyka, to zbiór w dwóch częściach i siedemnastu odsłonach: niezakłamana czytelnicza uczta, bezinteresowna pochwała czytania. Prowadzi nas Borges przez bibliotekę, gdzie zgromadzono wszystkie możliwe książki, a zarazem przez książkę, która jest labiryntem; wstrzymuje moment egzekucji, by skazany mógł dokończyć swoje dzieło, detektywowi zaś każe szukać samego siebie. Po wielu latach od premiery wciąż czuje się uwodzicielską moc fikcji, a ścieżki odczytań wciąż się rozwidlają.

Edycja opatrzona została przypisami objaśniającymi postaci, miejsca, tytuły, cytaty, tropy, konteksty, a także dwoma gęstymi i dającymi do myślenia posłowiami: Jana Gondowicza i Grzegorza Jankowicza.