0

Twój koszyk jest pusty

John Updike

Uciekaj, Króliku

Uciekaj, Króliku
Uciekaj, Króliku
Data premiery
2021-06-16
Liczba stron
440 w oprawie twardej
ISBN
978-83-8196-248-3
Wybierz wersję produktu:
49,00 zł39,20 zł
20,00 zł

Królik ucieka jak Huck Finn − przed próbami ucywilizowania go. Jak Holden z Buszującego w zbożu − ucieka przed dorosłością. Jak Ben z Absolwenta Mike’a Nicholsa − ucieka, choć nie wie dokąd. Jak bohaterowie Kerouacowskiej powieści W drodze − ucieka, aby uciekać, bo cel nie jest ważny, istotna jest zmiana.

Harry Królik Angstrom to postać pełna przeciwieństw, człowiek Kierkegaardowski − w ciągłym stanie bojaźni i drżenia: niepokój pobrzmiewa już w jego nazwisku.

Królik ucieka, ale Królik też biegnie. Tytułowe Rabbit, Run (biegnij, Króliku) to nie tyle groźba, ile imperatyw. Biegnij, bo porośniesz mchem. Biegnij, bo nie uda ci się ocalić samego siebie. Bo dasz się usidlić i zdefiniować.

Ta śmieszno-straszna książka przyniosła Johnowi Updike’owi zasłużoną sławę. 

Informacje o autorze

John Updike (1932–2009)

Napisał bardzo wiele. Spośród jego powieści chyba Czarownice z Eastwick (odegrane na dużym ekranie przez kobiecą plejadę gwiazd i Jacka Nicholsona) oraz królicza tetralogia (która niedawno miała doczekać się serialowej wersji, ale chyba nie doczekała) przyniosły mu największy rozgłos.

Długa jest lista tytułów książek Updike’a i nagród, jakie zdobył, a skoro dość dobrze jest zadomowiony w Polsce (choć lepiej powiedzieć „był zadomowiony”, bo nadszedł czas, kiedy należy przypomnieć jego dokonania), można tu nadmienić, że w dorobku ma kilka tomów prac krytycznych ze słowem „art” w tytule, a nawet szkice dedykowane grze w golfa.