0

Twój koszyk jest pusty

09.03.23

SPOTKANIE: „Zaszłości" Adam Poprawa

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce pt. „Zaszłości" Adama Poprawy, które poprowadzi dla Państwa krytyczka literacka Karolina Felberg.

Adam Poprawa (ur. 16 lutego 1959 we Wrocławiu) – polski poeta, prozaik, historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował w 1981 r. w niezależnym czasopiśmie studenckim „Refleks”. Autor zbiorów wierszy, utworów prozatorskich, artykułów i prac literaturoznawczych oraz krytycznoliterackich.
Za „Walce wolne, walce szybkie” nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2010.

***
Bohater książki, mocno autobiograficzny, trochę dozmyślany, pisze dziennik. Nie taki bardzo regularny, dzień po dniu: siada do zeszytu, gdy coś go ruszy. Na przykład język, który nieraz sprawia niespodzianki użytkownikom, przekazując więcej, niż sami chcieli powiedzieć. Bohatera Zaszłości, mimo że jest już raczej starszym niż późnośrednim panem, wiele rzeczy nie przestaje zadziwiać. Na przykład uczelnia, na której pracuje, a która coraz bardziej zachowuje się jak przedsiębiorstwo produkcyjne. A na tej uczelni utytułowane koleżeństwo, coraz ściślej przymierzające różne nowomodne chomąta. Bohatera książki wciąż dziwią też ulice miasta, schodzonego niegdyś po wielokroć – a dzisiaj czuje się w nim niepewnie.
W Zaszłościach sporo się czyta, słucha, ogląda, stąd ślady wielkiej literatury i gazet, arcydzieł i rozrywek. Bohater tej prozy, jak się zdaje, uważa, że składamy się w znacznej, istotnej mierze z książek, muzyki i ludzi, które wybraliśmy. I wybieramy.
To książka bardzo prywatna, ale w żaden sposób nie zamknięta. Przeciwnie, dla czytelnika jest tam doprawdy dużo miejsca. Owszem, dużo rzeczy autor powiedział, a może jeszcze więcej zostawił niedopowiedzeń. Stąd to miejsce, o którym była mowa przed chwilą.
To książka społeczna. Dzieją się różne rzeczy, ciekawe i groźne; bohater Zaszłości dużo zaś umie zobaczyć i usłyszeć.
Jest to więc dzieło uważne, bardzo uważne. I komiczne: od zabawnych sytuacji językowych do wcale zasadniczej (i raczej nieuniknionej) śmieszności absurdu.