0

Twój koszyk jest pusty

28.02.23

SPOTKANIE: William Butler Yeats „Miłość to wybór losu"

Zapraszamy na spotkanie z udziałem tłumacza Adama Pomorskiego oraz poety, tłumacza, krytyka literackiego i eseisty Jacka Gutorowa, które poprowadzi dziennikarka Drugiego Programu Polskiego Radia Dorota Gacek.

Pretekstem do rozmowy jest nowowydany wybór wierszy irlandzkiego poety, dramaturga i filozofa Williama Butlera Yeatsa, czołowego twórcy i działacza literackiego Odrodzenia Irlandzkiego, laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Yeats motywy swych utworów czerpał z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru, pozostawał jednocześnie pod wpływem romantycznego wizjonerstwa Blake’a, okultyzmu, prerafaelitów i francuskiego symbolizmu. W tomie znajduje się również przedmowa napisana przez Yeatsa w 1937 w której pisze: "Poeta pisze zawsze o własnym życiu, w najpiękniejszym dziele – o swojej tragedii, cokolwiek ją stanowi, wyrzuty sumienia, zawiedziona miłość czy tylko samotność; nigdy nie zwraca się do nikogo wprost jak przy stole, to zawsze fantasmagoria. [...] Powieściopisarz może opisywać przypadkowość, chaos, poecie nie wolno; jest raczej typem niż człowiekiem, raczej namiętnością niż typem".

W dniu spotkania książkę - bohaterkę możecie Państwo kupić w naszej księgarni z 40% rabatem.