0

Twój koszyk jest pusty

Guy Debord

Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu

Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu
Data premiery
2016-10-10
Liczba stron
256
ISBN
978-83-06-03238-3
45,00 zł36,00 zł
Produkt niedostępny

Książka Guy Deborda, jednego z założycieli Międzynarodówki Sytuacjonistycznej, ukazała się w 1967 roku, zapowiadając rewoltę, która wstrząsnęła Francją w maju 1968 roku, a następnie ogarnęła inne kraje. Oficjalna krytyka usiłowała tę książkę przemilczeć, ale cytaty zaczerpnięte ze Społeczeństwa spektaklu pojawiły się na tysiącach plakatów i graffiti, jak również w niezliczonych ulotkach i broszurach, zakłócających spokój publiczny.  Rewolucjoniści uznali książkę Deborda za najważniejsze dzieło radykalnej krytyki społecznej od czasu Kapitału Karola Marksa. Autor analizuje nowoczesne formy alienacji, urzeczowienia i władzy, tropiąc je  w polityce i  kulturze, w wolnorynkowym kapitalizmie i w socjalistycznej biurokracji,  w dominującej organizacji przestrzeni i w narzucanych formach odczuwania  czasu. Debord na wiele lat przed narodzinami ruchu  alterglobalistycznego ukazał za pomocą pojęcia „spektaklu” represyjną jedność współczesnego świata i przeprowadził jego całościową, bezwzględną krytykę.

W 1988 roku Debord podjął się opisu późniejszej ewolucji spektakularnego społeczeństwa. Przenikliwych i mistrzowsko napisanych Rozważań o społeczeństwie spektaklu  zlekceważyć nie sposób: od dwudziestu lat bez mała nikt nie umyka jej złowieszczym  konkluzjom.

Informacje o autorze

Guy Debord (1931–1994) – autor kilkunastu książek i setek artykułów,  a także twórca  sześciu wywrotowych filmów określał się najchętniej mianem stratega. W 1957 roku założył Międzynarodówkę Sytuacjonistyczną, organizację skupiającą awangardowych twórców, którzy wspólnie formułowali radykalną i nowoczesną krytykę społeczną wymierzoną zarówno w wolnorynkowy kapitalizm jak i w biurokratyczny socjalizm.