0

Twój koszyk jest pusty

Ivy Compton-Burnett

Służący i służąca

Służący i służąca
Data premiery
2022-09-26
Liczba stron
420 w oprawie twardej z obwolutą
ISBN
978-83-8196-372-5
Wybierz wersję produktu:
49,00 zł39,20 zł
20,00 zł

Ivy Compton-Burnett, pisarka angielska, autorka dziewiętnastu powieści, nie jest w Polsce całkiem nieznana. Jej osobliwa proza, złożona głównie z precyzyjnych, wystylizowanych dialogów, to zjawisko jedyne w swoim rodzaju. W literaturze anglojęzycznej nazwisko Compton-Burnett jest synonimem bezlitosnej ironii, mistrzostwa w subtelnej sztuce ciętej riposty.
Powieść „Służący i służąca”, uznawana za najlepszą w jej dorobku to przenikliwe studium relacji rodzinnych ukazujące klaustrofobiczny świat wiktoriańskiego domostwa z jego pozorną, konserwatywną harmonią, maskującą nieustanne wojny podjazdowe i gry o władzę.
W centrum powieściowej intrygi stoi Horacy Lamb, skąpiec i domowy tyran, znienawidzony przez dzieci i żonę, którego nagła przemiana wywołuje ciąg nieoczekiwanych perypetii.
Susan Sontag zaliczyła powieści Compton-Burnett do najbardziej wyrazistych przykładów wrażliwości camp w literaturze. Jeżeli jednak cechą campu jest konsekwentne obracanie powagi we frywolność, jeżeli istotnie wyraża on „zwycięstwo stylu nad treścią, estetyki nad moralnością, ironii nad powagą”, to trudno przyjąć pogląd Sontag bez zastrzeżeń. Moment powagi jest u Compton-Burnett wyraźny, a dramatyzm codziennej, domowej walki o przetrwanie nie zostaje zniesiony przez campowe spojrzenie.

Informacje o autorze

Ivy Compton-Burnett (1884–1969) – powieściopisarka angielska. Urodzona w hrabstwie Middlesex (zachodnie obrzeża Londynu) jako najstarsze z sześciorga dzieci znanego lekarza homeopaty i jego drugiej żony (doktor James Compton-Burnett miał jeszcze pięcioro dzieci z pierwszego małżeństwa). Dzieciństwo spędziła w mieście Hove nad kanałem La Manche. Kształciła się w domu, a następnie w szkole z internatem. Za namową ojca odbyła studia z literatury klasycznej w londyńskim Royal Holloway College. Lata 1905–1917 były dla niej pasmem tragedii. Oprócz obojga rodziców straciła dwóch ukochanych braci (Guy zmarł na zapalenie płuc, Noel zginął w bitwie nad Sommą) i dwie młodsze siostry, które popełniły samobójstwo, zażywając weronal w Boże Narodzenie 1917 roku. Przeżywająca długotrwałe załamanie nerwowe Ivy znalazła wsparcie w osobie Margaret Jourdain, znanej historyczki sztuki, z którą w 1918 zamieszkała w londyńskiej dzielnicy Kensington; ich związek (jego natura pozostaje przedmiotem domysłów) przetrwał aż do śmierci Jourdain w roku 1951. Nominalnym debiutem Compton-Burnett była powieść „Dolores" z 1911 roku; w późniejszych latach autorka uznała tę książkę za wstydliwe, niesamodzielne juwenilium (współautorem miał być jej brat Noel). Debiut właściwy to powieść „Pastors and Masters" z 1925. W ciągu następnych trzydziestu ośmiu lat Compton-Burnett opublikowała osiemnaście powieści utrzymanych w dojrzałym stylu, dzięki któremu zyskała reputację jednej z najbardziej oryginalnych pisarek angielskich dwudziestego wieku.