0

Twój koszyk jest pusty

Yukio Mishima

Słońce i stal

Słońce i stal
Data premiery
2022-11-03
Liczba stron
96 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-8196-436-4
Wybierz wersję produktu:
35,00 zł28,00 zł
17,50 zł

"Słońce i stal" - pierwszy polski przekład klasycznego, autobiograficznego i kontrowersyjnego eseju Yukio Mishimy, w którym koncentruje się na upodobaniu do sztuk walki i odkrywaniu fizycznych możliwości ciała. Książka ta (pisana w latach 1965-1968) uchodzi za punkt zwrotny w karierze wybitnego japońskiego pisarza oraz przez niektórych również uważana jest za zapowiedź jego samobójczej śmierci. Wybitny znawca twórczości Mishimy i jego przyjaciel John Nathan ("Mishima. Życie" PIW, 2022) tak przedstawia znaczenie tego eseju: "W >Słońcu i stali< Mishima wyjaśniał swoje przeszłe i przyszłe działania bardziej przekonująco niż gdziekolwiek indziej i w kontekście, który nie miał nic wspólnego z konstytucją, cesarzem czy jakąkolwiek kwestią społeczną. Kontekst tworzyła jego wiedza, iż otrzyma niepodważalny „dowód istnienia”, którego potrzebował, by czuć, że naprawdę żyje jedynie w chwili śmierci".

Informacje o autorze

Yukio Mishima (jap. 三島 由紀夫 Mishima Yukio), właściwie Kimitake Hiraoka (jap. 平岡 公威 Hiraoka Kimitake, ur. 14 stycznia 1925 w Tokio, zm. 25 listopada 1970 tamże)

japoński prozaik, poeta, dramaturg i eseista, uważany za jednego z najważniejszych japońskich pisarzy XX wieku. Jego dorobek obejmuje ponad 40 powieści, tomów poezji, esejów oraz dramatów nō i kabuki. Wieloletni kandydat do literackiej Nagrody Nobla.