0

Twój koszyk jest pusty

Zygmunt Nowakowski

Rozmowa umarłych bogów

Rozmowa umarłych bogów
Data premiery
2020-09-30
Liczba stron
560 w oprawie twardej
ISBN
978-83-8196-134-9
59,00 zł47,20 zł

Premiera książki: 30.09.2020

Rozmowa umarłych bogów przynosi wybór najciekawszych felietonów literackich Nowakowskiego z okresu spędzonego na emigracji w latach 1939 -1963.
„Gdyby w państwie Muz znane były paszporty, Zygmunt Nowakowski miałby kłopot nie lada z wypełnieniem rubryki «zawód»”, pisał przedwojenny recenzent. „Jego talentami można by obdzielić co najmniej tuzin osób i żadna z nich nie byłaby… tuzinkowa”. Nowakowski był  aktorem i dyrektorem krakowskiego Teatru im. Słowackiego, a kiedy go to rozczarowało zmienił profesję i został publicystą, felietonistą, autorem rozbiorów literackich, powieściopisarzem, autorem dramatycznym. Przed wojną od jego felietonów zaczynało się lekturę „Ilustrowanego Kuryera Codziennego ”, po wojnie – tak czytano londyńskie „Wiadomości” oraz „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”, gdzie regularnie publikował swoje teksty. Albo słuchało się Radia Wolna Europa. I to nie tylko w Londynie, którym próbował zastąpić ukochany Kraków, ale również w pozostałych emigracyjnych ośrodkach: Paryżu i Nowym Jorku. Zygmunt Nowakowski był bowiem niezłomnym głosem sumienia polskiej emigracji i wielkim erudytą, który miał w pamięci całe dramaty Słowackiego i Wyspiańskiego, a życie Prusa, Kraszewskiego, Modrzejewskiej znał w najdrobniejszych szczegółach i zawsze potrafił o nich opowiedzieć interesująco. A w dodatku za każdym razem inaczej.
Teksty Nowakowskiego wybrał i opatrzył komentarzem Paweł Chojnacki, autor biografii pisarza Reemigrejtan. Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!, uznawanej za jedną z najciekawszych monografii, jakie ukazały się w 2019 roku.

Informacje o autorze