0

Twój koszyk jest pusty

François Furet

Przeszłość pewnego złudzenia

Esej o idei komunistycznej w XX wieku

Przeszłość pewnego złudzenia
Data premiery
2018-03-15
Liczba stron
655 w oprawie twardej
ISBN
978-83-06-03402-8
Produkt niedostępny

Dogłębna analiza zafascynowania powojennego świata zachodniej Europy ideą komunizmu. Autor, sam były członek Francuskiej Partii Komunistycznej, stawia za cel swej pracy „zrozumienie jakie namiętności i urojone idee spowodowały, że tylu ludzi w XX wieku uległo szaleństwu rewolucji”. Jednocześnie pokazuje uderzające wzajemne podobieństwa i oddziaływania komunizmu, faszyzmu i nazizmu w Europie. Książka wydana w 1995 roku „obecna jest wciąż w politycznej, historycznej i filozoficznej debacie”.

O Furecie brytyjski Independent pisał: „Niewielu współczesnych mu akademików może szczycić się równym wpływem na umysły”. New York Times poszedł jeszcze dalej, uznając go za jednego z „najbardziej wpływowych myślicieli Francji po wojnie”, zaś Tony Judt przekonywał, iż był „jednym z najbardziej wpływowych ludzi we współczesnej Francji”.

Andrzej Paczkowski we wstępie do prezentowanego tu sztandarowego dzieła sowietologicznego tego myśliciela, które na półki francuskich księgarń trafiło w roku 1995, zauważa, że autora pociągała nie tyle sama analiza zawartości komunistycznej ideologii, ile – jak przyznawał sam Furet - „zrozumienie jakie namiętności i urojone idee spowodowały, że tylu ludzi w XX wieku uległo szaleństwu rewolucji”, a też i  zbadanie dlaczego po 1917 r. „odrodzony mit [rewolucji] ponownie rozpalił wyobraźnię Europejczyków”. I dalej, że fascynowało go zjawisko rozprzestrzeniania się komunizmu jako «złudzenia», przede wszystkim w Europie Zachodniej.

Książka na polskim rynku ukazała się już w roku 1996. Po tych dwudziestu latach od debiutu oferujemy ją czytelnikowi ponownie, bo „obecna jest wciąż w politycznej, historycznej i filozoficznej debacie” na całym świecie.

Informacje o autorze

François Furet (1927–1997), w młodości członek Francuskiej Partii Komunistycznej. Z czasem zyskał pozycję jednego z ważniejszych badaczy rewolucji francuskiej i autora błyskotliwie rozprawiającego się z mitem komunizmu. U schyłku życia został wybrany członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Uznawany za jednego z najbardziej wpływowych intelektualistów europejskich swoich czasów.