0

Twój koszyk jest pusty

19.11.19

Promocja „Fikcji” Jorge Luisa Borgesa

2 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy do księgarni PIW-u na spotkanie poświęcone „Fikcjom” Borgesa. W rozmowie udział wezmą Jan Gondowicz i Grzegorz Jankowicz, wieczór poprowadzi Eliza Kącka.

 

Jorge Luis Borges uznawany jest za jednego z najbardziej inspirujących pisarzy dwudziestego wieku. Wytyczył wiele rozwidlających się ścieżek, czytanie przedkładał nad pisanie. Nie potrafił układać wielostronicowych fabuł; wolał na kilku stronicach streszczać książki nieistniejące, w zdyscyplinowany sposób kreślić fabuły o niesłychanej potencji i ładunku emocjonalnym. Skrót splatać z wyliczeniem, lirykę z konkretem. Zasłynął przede wszystkim jako autor tomów krótkich próz, wymykających się wszelkim klasyfikacjom. Fikcje z 1944 roku, być może najważniejsze dokonanie Argentyńczyka, to zbiór w dwóch częściach i siedemnastu odsłonach: niezakłamana czytelnicza uczta, bezinteresowna pochwała czytania. Prowadzi nas Borges przez bibliotekę, gdzie zgromadzono wszystkie możliwe książki, a zarazem przez książkę, która jest labiryntem; wstrzymuje moment egzekucji, by skazany mógł dokończyć swoje dzieło, detektywowi zaś każe szukać samego siebie. Po wielu latach od premiery wciąż czuje się uwodzicielską moc fikcji, a ścieżki odczytań wciąż się rozwidlają.

 

Wydanie zostało uzupełnione o przypisy, a także opatrzone komentarzem zawartym w dwóch posłowiach: Jana Gondowicza i Grzegorza Jankowicza.

 

Relacja ze spotkania:

https://www.youtube.com/watch?v=TTvPBaiYIT8&fbclid=IwAR1nQIVDylV10mWLhQEqAuWySMUyb45dnRk6cST-iDtO75BGm4tsMS2xZZo