0

Twój koszyk jest pusty

01.10.19

Premiera antologii literatury chińskiej XX i XXI wieku „Kamień w lustrze”

9 października, w środę o godz. 18.00 zapraszamy do księgarni PIW-u na Foksal 17 na promocję „Kamienia w lustrze” pod redakcją naukową Lidii Kasarełło, pierwszej tak szerokiej antologii literatury chińskiej XX i XXI wieku w języku polskim.  

 

W rozmowie udział wezmą: prof. Lidia Kasarełło, dr Małgorzata Religa, red. Elżbieta Brzozowska (PIW). Spotkanie poprowadzi red. Piotr Gociek.

 

Kluczem do przedstawienia polskim czytelnikom reprezentacyjnego spojrzenia na bogactwo chińskiej literatury XX i XXI wieku jest wybór autorów cenionych i nagradzanych, choć w różnym stopniu znanych.  Książka jest podzielona na trzy części: utwory prozy narracyjnej, poezję i dramat, jest to więc pierwsza antologia w języku polskim obejmująca te trzy formy.  Przeważa proza – od form krótkich po dłuższe, mogące uchodzić za minipowieści.

 

Wśród wybranych autorów znaleźli się: Shen Congwen, Qian Zhongshum, Mu Shiying, Shi Tiesheng, Wang Xiaobo, Yu Hua, Su Tong, Yan Ge, Han Shaogong, Can Xue, Zhang Chengzhi, Oser, Xu Zhimo, Wen Yiduo, Gu Cheng, Zhou Lunyou, Xi Chuan, Yi Sha, Sun Wenbo, Ge Mai, Meng Jinghui.

 

Przekłady nie tylko zostały poddane redakcji naukowej, uzu­pełnione biogramami pisarzy, ale także opatrzone szczegółowymi przypisami eksplikacyjnymi, ułatwiającymi zrozumienie chińskich realiów. Autorami tłumaczeń z języka chińskiego są wyłącznie sino­logowie, w większości związani ze światem nauki.