0

Twój koszyk jest pusty

Roger Caillois

Odpowiedzialność i styl

Eseje o formach wyobraźni

Odpowiedzialność i styl
Data premiery
2019-04-29
Liczba stron
340 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-06-03570-4
Wybierz wersję produktu:
49,00 zł39,20 zł

Powraca klasyczny (a dziś rzekłoby się kultowy) tom esejów Rogera Caillois, którego bohaterami są Jan Potocki i jego Rękopis, Lautréamont, modliszka, powieść kryminalna, baśń, sztuka poetycka i estetyka.

„Od pierwszego wydania Odpowiedzialności i stylu, otwierającego PIW-owską serię Biblioteka Krytyki Współczesnej, minęło już ponad pół wieku. W historii literatury i kultury to bardzo długo – szczególnie w historii najnowszej […] część tomów Biblioteki – jestem o tym przekonany (pisze Tomasz Swoboda) – nigdy nie zostanie wznowiona: zbyt silnie przynależą do swojej epoki, zbyt gruba jest warstwa literaturoznawczego kurzu, jaka osiadła na nich w ciągu ostatnich dekad. Z pismami Rogera Caillois – o tym również jestem przekonany – będzie inaczej. Nie tylko dlatego, że z jego własnej perspektywy, przejętej od liczących miliardy lat minerałów, takie pół wieku to tyle co nic, nieznacząca chwila w dziejach Ziemi i wszechświata. A co za tym idzie, setki i tysiące lat, jakie dzielą rozmaite teksty kultury, właściwie nie zmieniają ich współczesnego (współczesnego dla nas, a także jednych względem drugich) charakteru. O aktualności i niezmiennej atrakcyjności esejów Caillois decyduje jednak przede wszystkim oryginalność zawartej w nich refleksji, wynikająca z głęboko osobistego podejścia do literatury, opartego z kolei opiera się na traktowaniu jej nie w kategoriach form artystycznych, lecz form wyobraźni, zakorzenionych we wszystkim, co istnieje – od modliszki po czerń obsydianu”.

 
Informacje o autorze

Roger Caillois (1913−1978) był jednym z najbardziej wszechstronnych autorów XX stulecia. W latach trzydziestych zyskał miano cudownego dziecka francuskiej literatury, obracał się wśród surrealistów i ekscentryków z grupy Le Grand Jeu, na czas wojny zaś przeniósł się – jak Gombrowicz – do Argentyny, „uprowadzony” przez wpływową Victorię Ocampo. Jako wyznawca językowej precyzji i klarowności bywał surowym krytykiem literackich eksperymentów. Jako stuprocentowy racjonalista badał fantastykę i marzenia senne, szukając ich prawdziwego sensu. W równej mierze fascynowała go poezja i biologia, historia i fizyka. Ostatnie lata życia poświęcił kontemplacji minerałów. Był renesansowym umysłem w epoce ścisłej specjalizacji. W Polsce znany jako autor tomów: Żywioł i ład, Człowiek i sacrum, Gry i ludzie, W sercu fantastyki, Siła powieści, opowiadania Poncjusz Piłat, a także niniejszego wyboru esejów, który ukazuje się teraz w nowym opracowaniu.