0

Twój koszyk jest pusty

Michel Leiris

Mowa słowa. Szkice o literaturze

Mowa słowa. Szkice o literaturze
Data premiery
2018-11-29
Wymiary
135 x 200 mm
Liczba stron
256 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-06-03513-1
Wybierz wersję produktu:
49,00 zł39,20 zł

Tom mniejszych i większych, ale zawsze ważnych tekstów Michela Leirisa o literaturze to niezwykły wgląd w kilka pasjonujących dekad literatury francuskiej. To także wyrafinowana opowieść o literaturze i języku w ogóle, opowieść, której bohaterami są m.in. Jean-Arthur Rimbaud, Raymond Roussel, Raymond Queneau.

„Wskutek jakiejś monstrualnej aberracji ludzie sądzą, że język powstał po to, żeby ułatwić im wzajemne relacje” – pisze Leiris, zachęcając do poszukiwania „prawdziwego sensu słowa, to znaczy szczególnego, osobistego znaczenia, które każdy musi określić sam, stosownie do upodobań własnego umysłu”. To właśnie „mowa słowa”: gra głosek i liter, myśli i obrazów, z których wyłania się literatura.

 

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

Informacje o autorze

Michel Leiris (1901−1990) to postać wymykająca się wszelkim klasyfikacjom. Pisarz uhonorowany prestiżowymi nagrodami, etnograf, surrealista, zaangażowany intelektualista, krytyk i kolekcjoner sztuki awangardowej, podróżnik (kilka lat spędzonych w Afryce i na Karaibach), poeta, znawca korridy, opery, sztuki afrykańskiej, wieloletni kustosz paryskiego Muzeum Człowieka, przyjaciel najwybitniejszych artystów, pisarzy i intelektualistów epoki – Picassa, Bacona, Giacomettiego, Sartre’a, Bataille’a, Lévi-Straussa, Bretona, Césaire’a, Roussela, Jacoba. Świadek kolejnych epok: surrealizmu, egzystencjalizmu, strukturalizmu i poststrukturalizmu. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pisarstwa autobiograficznego, twórca czterotomowego cyklu La règle du jeu (Reguła gry). Postać w Polsce obecna, choć z pewnością wciąż niewystarczająco rozpoznana. Do wydanego w 1972 roku autobiograficznego Wieku męskiego pod koniec lat dziewięćdziesiątych dołączył esej Lustro tauromachii, a kilka lat temu Noce bez nocy – wybór zapisów Leirisowskich snów. Leiris jest bohaterem monograficznych numerów „Literatury na Świecie” i „Kontekstów”.