0

Twój koszyk jest pusty

Wang Xiaobo

Miłość w czasach rewolucji

Miłość w czasach rewolucji
Data premiery
2019-11-12
Liczba stron
240 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-66272-92-7
Wybierz wersję produktu:
35,00 zł28,00 zł
17,50 zł

Wang Xiaobo (1952-1997) był nazywany „czarnym koniem” literatury chińskiej – uwielbiany przez czytelników, nie pasował do żadnej z kategorii literackich, co sprowadzało na niego niemało krytyki, która ostatecznie przyczyniła się do przedwczesnej śmierci. Ironiczny kronikarz mrocznych lat 60. i 70. czerpał obficie z własnych doświadczeń, a niniejszą książkę zaczyna takim oto wstępem: „To książka o pożądaniu. Pożądanie ma własną siłę napędową, niekiedy jednak swobodne zachowanie jest zabronione, co niezwykle komplikuje sprawy. Na przykład, na północ od mojego domu znajduje się pałac Letni, ale gdyby nie istniał kierunek północny, wtedy mógłbym iść wyłącznie na południe i dopiero po przejściu bieguna południowego i północnego, po czterdziestu tysiącach kilometrów, dotarłbym do pałacu. To właśnie usiłuję powiedzieć. Ludzie naprawdę potrafią wszystko wyrazić zawoalowanymi aluzjami i dotyczy to również pożądania. Dlatego jego źródłem mogą być najmniej godne zaufania rzeczy”. 

 

Znakomita powieść, o dynamicznej, pośpiesznej narracji, realistyczna, naturalistyczna, polityczna, ze szczyptą gorzkiego poczucia humoru, ironii i dystansu.
Krzysztof Lubczyński, Pisarze.pl

 

Nie mam wątpliwości, tę książkę każdy odczyta inaczej. Ale przecież to atut wybitnej prozy, takiej, której nie da się włożyć do jednej szuflady.
Wacław Holewiński, Pisarze.pl

 

Wang Xiaobo to jeden z najbardziej znanych chińskich pisarzy, którzy na własnej skórze doświadczyli rewolucji kulturalnej. Jego powieści są niczym ironiczne kroniki lat 60. i 70.
Polska The Times, Nasza Historia, 1.01.2020

 

 Po pierwsze to książka poruszająca temat miłości. W tle dostrzeżemy silnie zarysowane otoczenie polityczne. Nad wszystkim unosić się będzie duch realizmu magicznego, ze stylem jednego z ojców gatunku na czele (Gabriel Garcia Marquez). I tak jak czasami pierwsze skojarzenia bywają chybione, tak „Miłość w czasach rewolucji” daje dokładnie to, co obiecuje, choć forma w jakiej to czyni, może zaskoczyć nawet najbardziej oczytane osoby.
Melancholia Codzienności

 

Wang Xiaobo nazywany był „czarnym koniem” literatury chińskiej. Ironiczny kronikarz czerpał obficie z własnych doświadczeń.
Polska The Times, Metropolia Warszawa, 25.11.2019

 

Książka już od pierwszych stron przykuwa czytelniczą […] Wypadkową specyficznego stylu, intrygującego historycznego tła oraz niepowtarzalnego bohatera jest bardzo dobra powieść, którą czyta się z niekłamaną przyjemnością. Słodko-gorzki klimat zapewniają umiłowanie do absurdu i groteski, które przeplatają się z całkiem poważnymi przemyśleniami o bardzo różnorodnej tematyce.
Andrew Vysotsky , Klub A + A

Informacje o autorze
Recenzje i wywiady
Wybitna proza, której nie da się włożyć do jednej szuflady. Pisarze.pl
Znakomita powieść, o dynamicznej, pośpiesznej narracji, realistyczna, naturalistyczna, polityczna, ze szczyptą gorzkiego poczucia humoru, ironii i dystansu. Pisarze.pl
Po pierwsze to książka poruszająca temat miłości. W tle dostrzeżemy silnie zarysowane otoczenie polityczne. Nad wszystkim unosić się będzie duch realizmu magicznego, ze stylem jednego z ojców gatunku na czele (Gabriel Garcia Marquez). MELANCHOLIA CODZIENNOŚCI
Poza tym, że jest powieścią o pożądaniu, o miłości fizycznej. „Miłość w czasach rewolucji” jest, jak wskazuje tytuł, także powieścią o Chinach, o Chińskiej Republice Ludowej ogarniętej płomieniem rewolucji kulturalnej. Trybuna, 30.12.2019
Literatura Dalekiego Wschodu jest nie tylko fascynująca przez swoją egzotykę. To literatura najwyższych lotów. […] Uwielbiany przez czytelników Wang Xiaobo poszukuje zupełnie nowych środków literackich. Wymyka się absolutnie wszystkim, nie daje się zawłaszczyć żadnej grupie. Unika np. pisania o intelektualistach jako ofiarach rewolucji kulturalnej, a jest to dość oczywisty, wydawałoby się, trop. Jakub Moroz rozmawia z red. Elżbietą Brzozowską, „Ropruwacz Kulturalny”, Polskie Radio 24.
Nie mogę powiedzieć, że „Miłość w czasach rewolucji” mi się podobała lub nie, bo to jest rodzaj pisania, który zupełnie wymyka się takim kategoriom. Czy sprawiła, że ujrzałem kawałek świata dotąd nieznanego, czy zmusiła mnie do myślenia, czy sprawiła, że dostrzegłem skalę talentu jej autora? Bez wątpienia tak. „Obsceniczny buntownik”, Poczytanki, Piotr Gociek, DO RZECZY, 11.02.2020