0

Twój koszyk jest pusty

Gyula Krúdy

Miasto uśpionych kobiet

Miasto uśpionych kobiet
Data premiery
2019-04-24
Liczba stron
352 w twardej oprawie z obwolutą
ISBN
978-83-06-03569-8
Wybierz wersję produktu:
45,00 zł36,00 zł
20,00 zł

Gyula Krúdy doczekał się miana pisarza pisarzy. Jak wyliczył współczesny prozaik i historyk literatury – ośmiu na dziesięciu pisarzy węgierskich kocha Krúdyego. Światowa recepcja jego twórczości z roku na rok jest coraz szersza. Jego nowele i niektóre powieści przełożono na wiele języków.

Prezentowany polskiemu czytelnikowi tom wspaniałych krótkich próz domaga się uwagi. Uniwersum, jakie wyłania się z tej prozy, współistnieje ze światem Brunona Schulza: oba światy nawadniane są silnym autobiografizmem, znajdujemy tu wątki erotyczne, surrealistyczne przekształcenia, nawraca topos małego miasteczka z jego „drętwiącą nudą” i charakterystycznymi postaciami osadzonymi w zmitologizowanej przestrzeni rynku, gospody, cukierni, szkoły tańca, domu uciech.

Oprócz opowiadań w tomie znalazła się garść tekstów publicystycznych, które pokazują, że Krúdy nigdy nie przestawał być lirykiem, ale też ilustrują tak znamienne dla jego pisarstwa przenikanie się  materii rzeczywistości z materią fikcji literackiej.

Informacje o autorze

Gyula Krúdy (1878−1933) – jeden z najpracowitszych węgierskich pisarzy: pozostawił ok. 60 powieści, ok. 3000 opowiadań, ponad 1000 artykułów.

Krúdy  − samotnik stroniący od wszelkich grup literackich. Pierwszą nowelę opublikował w wieku piętnastu lat. Szybko wypracował własny styl.

Krúdy − bywalec kawiarni i spelunek, a także domów schadzek, uczestnik pojedynków, beneficjent romansów – przeżycia mieszał z fikcją, malując liryczno-oniryczny portret Budapesztu i jego mieszkańców. Bohaterów tworzył na własne podobieństwo; tak powstał Sindbad, który wędruje przez Węgry w poszukiwaniu przeszłości.