0

Twój koszyk jest pusty

Fernand Braudel

Gry wymiany

Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek

Gry wymiany
Data premiery
2019-05-28
Liczba stron
608 w oprawie twardej
ISBN
978-83-06-03549-0
Wybierz wersję produktu:
69,00 zł55,20 zł

Wznowienie trzytomowego dzieła wybitnego francuskiego historyka. Monografia obejmuje cztery wieki – od schyłku średniowiecza do początku rewolucji przemysłowej – przedstawiając dzieje gospodarki rynkowej i kapitalizmu na czterech kontynentach.

 

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, skąd wziął się świat, w jakim żyjemy.

Tomasz Targański, Polityka, 30/2019

 

Współczesne czasy odzwyczajają nas od wielkich syntez książkowych. Dlatego podziwiać należy Państwowy Instytut Wydawniczy za odwagę, jakiej wymagało wznowienie trzech potężnych tomów dzieła Fernanda Braudela „Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm, XV–XVIII wiek”.
[…] Braudela interesuje przede wszystkim formowanie się kapitalizmu jako najbardziej wpływowej i skutecznej formy życia materialnego ludzkości. Jego dzieło można postawić obok dzieł Karola Marksa, Wernera Sombarta i Maxa Webera.

Paweł Majewski, KULTURA LIBERALNA

 

Opisać świat – zuchwałe zajęcie. Fernand Braudel potrzebował na to, bagatela, niemal całego życia. Bez Braudela nie mielibyśmy takiego przedstawiania historii, które teraz wszyscy kochamy. […] Braudel jawi się nie tylko jako historyk, ale – może nawet bardziej – jako filozof dziejów. Niejako na marginesach książki uzyskujemy odpowiedź, dlaczego „cud europejski” rozpoczął się w Wenecji, następnie przeniósł się do Amsterdamu, aby ostatecznie zaokrętować się w Nowym Jorku.

Marcin Cielecki, Gość Niedzielny, 40/2019

 

Braudel dążył do wyjścia poza ramy tradycyjnej historiografii i stworzenia „historii totalnej”, która opisywałaby już nie tylko wydarzenia polityczne, ale także dzieje cywilizacji. W związku z tym w swych pracach łączył wiedzę z zakresu geografii historycznej, historii klimatu, historii kultury materialnej i życia codziennego, a także historii społecznej i gospodarczej oraz klasycznej historii politycznej. Silnie podkreślał konieczność szerokiego wykorzystywania w badaniach historycznych osiągnięć nauk społecznych, zwłaszcza geografii, ekonomii, socjologii oraz historii sztuki.

Anna Kruszyńska, PAP, Dzieje.pl

 

 

Informacje o autorze