0

Twój koszyk jest pusty

Maciej Pieczyński

Granica propagandy

Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską

Granica propagandy
Data premiery
2022-09-30
Wymiary
145x205
Liczba stron
240
ISBN
978-83-8196-465-4
Wybierz wersję produktu:
39,00 zł31,20 zł
20,00 zł

Temat wojny propagandowej, którą agresywne, autorytarne reżimy naszych północno-wschodnich sąsiadów toczą przeciw Polsce, nie ma niestety tylko znaczenia historycznego. Jest niezwykle aktualny!
               Książka dra Macieja Pieczyńskiego budzi podziw drobiazgowością i rzetelnością swojej dokumentacji. Zebranie wiadomości i cytatów z setek dosłownie stron internetowych, programów telewizyjnych, czasopism i wszelkich innych form dzisiejszej komunikacji (dezinformacji) masowej, wytwarzanej przez reżim Łukaszenki i wspierających go publicystów – to jedna zasługa Autora, któremu w tym względzie nikt nie dorówna ani w literaturze polskiej, ani też w międzynarodowych studiach tego fenomenu.
               Drugą, może nie mniej istotną zaletą książki jest wnikliwa analiza zebranego materiału i jej umiejętne „ustrukturowanie” w całym tekście. Motywy „demokratycznego kolonializmu” Zachodu, używania oskarżeń o „faszyzm” pod adresem Polski, nawiązań do dziedzictwa rzeczpospolitej jako agresywnego „imperium zła”, doskonale dobrane „case studies” wykorzystania nieszczęsnego dezertera z polskiej armii (E. Czeczki) przez propagandę Łukaszenki czy też „inwencji” programu telewizyjnego Ryhora Azronaka układają się w spójną wizję systemu aktywnego kłamstwa, jaki kształtuje umysły jego odbiorców.

Prof. Andrzej Nowak

„Strzelanina, prowokacje i wzmocnienie wojskowej obecności. Tak reżim Dudy eskaluje kryzys migracyjny” – oto zapowiedź jednego z wydań białoruskiej „Panoramy”. Prowadzący Siarhiej Łuhouski, informując o mieszkańcach polskich przygranicznych wsi, którzy pomagają migrantom, oznajmił widzom: „przeciwko okrucieństwu reżimu Dudy występują sami Polacy”. „Reżim Dudy – ludobójstwo na polskiej granicy” – to z kolei zajawka jednego z wydań programu publicystycznego „Klub redaktorów”. Według słów prezenterki Jeleny Nasaczowej „reżim Dudy już zapomniał, jak bombardował Afrykę i Irak”. Gdy na granicy migranci skandowali „Help me!” w stronę polskich służb, reporter Andriej Sycz komentował: „Wszystkie te prośby kierowane są do polskiego rządu, bezpośrednio do Andrzeja Dudy, który wprowadził zakaz wstępu na pogranicze dla dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka, którzy nie mogą teraz pomagać ludziom […]. Polskie siłowiki, wykonując zbrodnicze rozkazy Andrzeja Dudy, wyrzucają uchodźców z terytorium Polski”.

fragment rozdziału Faszystowski "reżim Dudy"

Informacje o autorze

Maciej Pieczyński – dr nauk humanistycznych w dyscyplinie: literaturoznawstwo; pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Rusycysta, ukrainista, politolog, badacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej. Publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, zajmujący się głównie szeroko rozumianą tematyką wschodnią, w tym narracją mediów rosyjskich, białoruskich i ukraińskich. Publikuje na łamach rosyjskojęzycznego portalu „Nowaja Polsza”. Autor książek Jak nas piszą cyrylicą. Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy o Polakach oraz Modele dialogu z tradycją w najnowszej dramaturgii rosyjskiej.