0

Twój koszyk jest pusty

Jorge Luis Borges

Fikcje

Fikcje
Data premiery
2019-11-15
Liczba stron
256 w oprawie twardej z obwolutą
ISBN
978-83-66272-81-1
Wybierz wersję produktu:
45,00 zł36,00 zł

Jorge Luis Borges uznawany jest za jednego z najbardziej inspirujących pisarzy dwudziestego wieku. Wytyczył wiele rozwidlających się ścieżek, czytanie przedkładał nad pisanie. Nie potrafił układać wielostronicowych fabuł; wolał na kilku stronicach streszczać książki nieistniejące, w zdyscyplinowany sposób kreślić fabuły o niesłychanej potencji i ładunku emocjonalnym. Skrót splatać z wyliczeniem, lirykę z konkretem. Zasłynął przede wszystkim jako autor tomów krótkich próz, wymykających się wszelkim klasyfikacjom. Fikcje z 1944 roku, być może najważniejsze dokonanie Argentyńczyka, to zbiór w dwóch częściach i siedemnastu odsłonach: niezakłamana czytelnicza uczta, bezinteresowna pochwała czytania. Prowadzi nas Borges przez bibliotekę, gdzie zgromadzono wszystkie możliwe książki, a zarazem przez książkę, która jest labiryntem; wstrzymuje moment egzekucji, by skazany mógł dokończyć swoje dzieło, detektywowi zaś każe szukać samego siebie. Po wielu latach od premiery wciąż czuje się uwodzicielską moc fikcji, a ścieżki odczytań wciąż się rozwidlają.

Wydanie zostało uzupełnione o przypisy, a także opatrzone komentarzem zawartym w dwóch posłowiach: Jana Gondowicza i Grzegorza Jankowicza.

Informacje o autorze

Uznawany dziś za jednego z najbardziej inspirujących pisarzy dwudziestego stulecia, Jorge Luis Borges urodził się w 1899 roku w Buenos Aires. Pisał wiersze, prozę i eseje; najważniejsze w jego dorobku zdają się krótkie, erudycyjne, przekraczające wszelkie gatunki opowiadania, z których każde mieści w sobie więcej niż niejedna powieść. Interesowały go biblioteki, labirynty, zwierciadła, tygrysy; intertekstualność i natura rzeczywistości. Świadectwem tych zainteresowań są tomy: Powszechna historia nikczemności, Fikcje, Alef, Raport Brodiego, Księga piasku. Otrzymał wiele nagród, wytyczył wiele rozwidlających się ścieżek, nad pisanie przedkładał czytanie. Zmarł w 1986 roku.