0

Twój koszyk jest pusty

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Dramaty t. 2

Dramaty t. 2
Data premiery
2016-05-04
Liczba stron
690 w oprawie twardej z obwolutą
ISBN
978-83-64822-45-2
Wybierz wersję produktu:
60,00 zł48,00 zł

Komu się treść życiowa (nieistotna) moich sztuk nie podoba, ten może ich nie czytać lub na ewentualne przedstawienia nie chodzić – tak o swoich sztukach zgromadzonych w tym tomie wypowiadał się Stanisław Ignacy Witkiewicz. Osiem utworów Witkacego zaliczanych do dojrzałego okresu twórczości artysty. Wśród nich m.in. W małym dworku, Kurka Wodna, Bezimienne dzieło. 4 maja nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się drugi tom Dramatów w serii Dzieł zebranych Witkacego.

Drugi tom Dramatów zawiera osiem utworów: W małym dworku, Niepodległość trójkątów, Metafizyka dwugłowego cielęcia (wraz z odnalezioną Przedmową), Gyubal Wahazar, czyli Na przełęczach BEZSENSU, Kurka Wodna, Bezimienne dzieło, Mątwa, czyli Hyrkaniczny światopogląd, Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka.

Powstały one w ciągu półtora roku: od stycznia 1921 do lipca 1922. Daniel Gerould zalicza je do dojrzałego okresu twórczości Witkacego: „Po różnych eksperymentach dokonywanych w kilkunastu sztukach okresu terminatorstwa Witkacy wypracował system nierealistycznej techniki dramatycznej, która pozwalała mu przedstawić bogaty i rozbudowany świat w sposób ogromnie subiektywny, ale konsekwentny i formalnie prawidłowy; autor nauczył się nadawać jedność różnorodności.

Informacje o autorze