0

Twój koszyk jest pusty

Chantal Delsol

Czas wyrzeczenia

Czas wyrzeczenia
Data premiery
2020-09-08
Liczba stron
352 w oprawie miękkiej ze skrzydłami
ISBN
978-83-8196-079-3
Wybierz wersję produktu:
49,00 zł39,20 zł
20,00 zł

Chantal Delsol ‒ jedna z najciekawszych i najważniejszych postaci współczesnej myśli filozoficznej ‒ z właściwą sobie erudycją przedstawia wielką syntezę współczesnej kultury i stanu ducha zachodniego społeczeństwa, wskazując kierunek przemian i stojące za nimi zagrożenia. Rezygnacja z poszukiwania prawdy na rzecz hedonistycznie i utylitarnie pojmowanego dobra, zastąpienie dogmatów stanowiących podstawy moralności mitami o podatnej na rozmaitą interpretację symbolice czy pozbawienie idei równości i demokracji filozoficznego umocowania i oparcie go wyłącznie na społecznym konsensusie oznaczają radykalny w istocie zwrot myślenia.
Jaka zatem będzie przyszłość? Nihilistyczna? Niekoniecznie. Raczej rozpięta między dwoma paradygmatami ‒ wielkimi ideałami, których najlepszym nośnikiem było myślenie religijne, a królestwem rozumu i techniki desakralizującym  kulturę. Czy to jednak wystarczy, by ocalić naszą europejską zachodnią duchowość?

Informacje o autorze

Chantal Delsol (ur. 1947) ‒ profesor filozofii politycznej, publicystka, pisarka, członkini Akademii Francuskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Paris- -Est Marne-la-Vallée, w ramach którego utworzyła w 1993 roku Instytut Badawczy Hannah Arendt (zwany też Ośrodkiem Studiów Europejskich), jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej myśli francuskiej. Zajmuje się filozofią polityczną, historią idei i antropologią filozoficzną. Jest autorką kilkunastu książek filozoficznych i czterech powieści. Po polsku ukazały się: Zasada pomocniczości (1995), Esej o człowieku późnej nowoczesności (2003), Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych (2011), Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność (2017), Kamienie węgielne. Na czym nam zależy? (2018) oraz powieść Wariatki (2002, 2003)