0

Twój koszyk jest pusty

12.10.20

7 października, godz. 13.00: premiera ONLINE książki „Klucz” Jun’ichirō Tanizakiego

O pisarstwie Tanizakiego porozmawiają: tłumaczki Agata Bice i Marcelina Zoete-Leśniczak. Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun (Kultura Liberalna).

Rozmowę można obejrzeć na profilu PIW-u na FB: https://www.facebook.com/204598809578847/videos/3424173841008350

 

Japońska literatura zdobywa w Polsce coraz większe grono fanów. Jun’ichirō Tanizaki był jednym z najbardziej interesujących japońskich pisarzy XX wieku. Jego teksty znakomicie diagnozowały zmiany społeczne, odchodzenie tradycyjnej kultury, dotykały tematu ludzkich obsesji i dewiacji seksualnych.

 

„Klucz” to jedno z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Powieść ta oparta jest na zapisach dwóch dzienników (żony i męża) prowadzonych potajemnie, opisujących skomplikowane życie rodzinne, uczuciowe oraz erotyczne.

 

Tanizaki w typowy dla siebie sposób odsłania kulisy życia z pozoru zwyczajnej japońskiej rodziny – to swoisty dziennik niezdrowej fascynacji oraz teatru małżeńskiego. W tej niewielkiej książce czytelnik odnajdzie najbardziej charakterystyczne elementy pisarstwa Tanizakiego, które od lat fascynują i szokują.

 

„Klucz”, który ukazał się we wrześniu w Państwowym Instytucie Wydawniczym, jest pierwszym polskim tłumaczeniem – dokonanym przez Annę Zielińską-Elliott.