0

Twój koszyk jest pusty

01.09.22

6.09, g. 18.00: promocja książki „Orientalizm po rosyjsku. Górale Kaukazu Północnego i pogranicze gruzińskie 1845-1917” Austina Jersilda

Zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki w serii Rodowody Cywilizacji. W rozmowie wezmą udział znawcy Kaukazu Północnego: tłumacz tytułu Jerzy Rohoziński, badaczka Iwona Kaliszewska oraz historyk i reporter Wojciech Górecki.

O książce: tytuł Austina Jersilda, profesora Wydziału Historii w Old Dominion University, jest pierwszą monografią o XIX-wiecznym podboju Kaukazu Północnego przez Rosję. Stanowi przy tym skuteczną odtrutkę na propagandę, posługującą się twierdzeniami, że „ciągła ekspansja Rosji na południe wynikała z konieczności obrony”. Dokumentując proces narodzin i zmierzchu „orientalistycznej” narracji Imperium Rosyjskiego na Kaukazie, autor wykonał gigantyczną pracę archiwalną i – jak pisze dr Jerzy Rohoziński – „przynosi nam na tacy świeżutkie frykasy z archiwów Moskwy, Petersburga i Tbilisi”.
Polski przekład uzupełnia obszerna przedmowa sytuująca pracę w kontekście polskim oraz posłowie dopisane przez dra Jerzego Rohozińskiego w dniu wybuchu wojny w Ukrainie, wydarzenia, które nadało tej książce nowych znaczeń.
____


W spotkaniu będzie można wziąć udział: stacjonarnie w księgarni przy ul. Foksal 17 lub online za pośrednictwem transmisji dostępnej na Facebooku oraz YouTubie PIW-u.