0

Twój koszyk jest pusty

12.10.20

30 września, godz. 16.00: rozmowa ONLINE o książce „Fajerwerki nad otuliną” Łukasza Nicpana

Z autorem rozmawiać będzie Marta Strzelecka. Spotkanie transmitowane na żywo na profilu PIW-u na FB: https://www.facebook.com/204598809578847/videos/662513727709191

Zachęcamy do zadawania pytań na stronie wydarzenia i w komentarzach pod transmisją.

 

Może i nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki, ale da się dwukrotnie zadebiutować w tym samym wydawnictwie. Łukasz Nicpan, z którym spotkamy się 30 września, jest tego dowodem. W 1980 roku opublikował w PIW-ie swój pierwszy tom poetycki „Czyste ratownictwo”. Dokładnie 40 lat później ukazała się jego pierwsza autorska książka prozatorską.

„Fajerwerki nad otuliną” wymykają się literackim opisom, ale też… fizyce. To rodzaj dziennika-niedziennika, obserwacje i zapiski układają się w roku z życia narratora. Nie jest to jednak rok kalendarzowy ani astronomiczny – ale zbiór dni, spotkań i spostrzeżeń, w których realizm przeplata się z magią. Całość układa się w spójną, fascynującą opowieść o człowieku, który odnalazł swój azyl w otulinie Puszczy Kampinoskiej. I z tego dystansu obserwuje życie. Za ostatni swój tomik poetycki Łukasz Nicpan dostał Nagrodę Bednarczyków, widać to w języku i metaforyce tej niezwykłej książki.