0

Twój koszyk jest pusty

22.03.22

29.03, godz. 18.00: premiera „Gniazdka dudków” Johna Ashbery’ego i Jamesa Schuylera

Zapraszamy na premierę „Gniazdka dudków” Johna Ashbery’ego i Jamesa Schuylera. O najdziwniejszym i najbardziej żywiołowym eksperymencie w historii literatury amerykańskiej porozmawiają jego tłumacze na język polski: Andrzej Sosnowski i Tadeusz Pióro oraz literaturoznawca Mikołaj Wiśniewski i poetka Agnieszka Wolny-Hamkało. Spotkanie poprowadzi Antoni Zając. Rozmowa będzie transmitowana na naszym Facebooku i YouTubie

 

We wstępie Ashbery’ego czytamy: „Czysty przypadek sprawił, że James Schuyler i ja zaczęliśmy pisać «A Nest of Ninnies» - opowiada John Ashbery. – Był lipiec roku 1952, kiedy wracaliśmy do Nowego Jorku z East Hampton [...]. Zaczynając się nudzić, Jimmy powiedział: – A może byśmy tak napisali powieść? – A jak mielibyśmy to zrobić, zapytałem. – To proste, ty piszesz pierwsze zdanie – brzmiała odpowiedź. Dla Schuylera było to dość typowe – wpaść na błyskotliwy pomysł, po czym zatrudnić kogoś innego, żeby wprowadził go w życie. Żeby nie dać się wystrychnąć na dudka, rzuciłem zdanie złożone z trzech słów: «Alice was tired»”.

 

Andrzej Sosnowski – poeta, tłumacz, redaktor „Literatury na Świecie".

Tadeusz Pióro – poeta, prozaik, felietonista, historyk literatury, tłumacz, redaktor.

Mikołaj Wiśniewski – literaturoznawca, publicysta, autor monografii „Nowy Jork i okolice. O twórczości Jamesa Schuylera”.

Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, krytyczka literacka, pisarka i publicystka, tłumaczka, która pisze doktorat o literaturze kampowej.

Antoni Zając – redaktor „Wizji"
Spotkanie będzie transmitowane na naszym Facebooku i YouTubie. Do zobaczenia!