0

Twój koszyk jest pusty

22.03.22

25.03, godz. 18.00: premiera książki „Ślepa kuchnia”

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w czasach PRL”. Z autorką Moniką Milewską porozmawia dziennikarz Łukasz Modelski.
Spotkanie będzie transmitowane na kanałach PIW-u FB i YouTube.

 

Najnowsza książka Moniki Milewskiej to obszerny zbiór esejów, w których autorka śledzi skomplikowane, a czasem nawet niebezpieczne związki jedzenia z ideologią komunistyczną obowiązującą w czasach Polski Ludowej. „Ślepa kuchnia” w przystępny i nie pozbawiony niekiedy humoru sposób prezentuje całą gamę zagadnień – od oficjalnych zaleceń dietetycznych do pierwszomajowych kiełbasek czy aresztowania osób fotografujących kolejki. Dzięki wnikliwym badaniom autorki poznajemy upodobania kulinarne pierwszych sekretarzy i więzienną dietę internowanych, tajemnice stoczniowej stołówki i partyjnych bufetów, zawartość paczek z zachodnimi darami i kryzysowe przepisy, dzieje politycznych głodówek oraz kolejne etapy polskiej walki o chleb i wolność.

 

Monika Milewska – antropolog historii, eseistka, poetka, dramatopisarka. Laureatka licznych konkursów m.in. Grand Prix XV Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za tekst słuchowiska „Podróż na Księżyc” oraz Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za powieść „Latawiec z betonu”. Autorka książek „Bogowie u władzy” oraz „Ocet i łzy”, za którą otrzymała stypendium „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej NIKE.

 

Łukasz Modelski – historyk sztuki, redaktor, felietonista. Prowadzący kultowej, literacko-kulinarnej audycji „Droga przez mąkę” w radiowej Dwójce. Autor książek „Dziewczyny wojenne”, „Fotobiografia PRL” i „Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu”. Znawca historii kuchni.