0

Twój koszyk jest pusty

07.02.20

20 lutego (czwartek), godz. 18.00: promocja książki „Dziennik niektórych dni mojego życia” Juliusza Słowackiego

Czy Juliusz Słowacki pisał dziennik? A jeśli tak, to czemu go nie znamy? Na te pytanie 20 lutego (czwartek) odpowiedzą prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich PAN) oraz prof. Michał Kuziak (Instytut Literatury Polskiej UW). Rozmowę poprowadzi dr Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej UW). Fragmenty przeczyta Krystian Modzelewski. Zaczynamy o godzinie 18.00 w księgarni PIW-u.

 

W antologii opracowanej przez prof. Marka Troszyńskiego, wybitnego znawcę twórczości Juliusza Słowackiego oraz pomysłodawcy książki, znajdą Państwo wszystkie, nigdy dotąd nie zebrane, a często w ogóle pomijane w wydaniach dziennikowe notatki poety, zapisywane nieregularnie w ciągu całego życia w notesach, na luźnych kartkach bądź w listach. W nieregularnych zbliżeniach dziennikowych notatek, dostajemy syntetyczny wgląd w ducha poety.

 

Systematycznego dziennika Słowacki nigdy nie tworzył; zapiski dzienne jak fala sinusoidy pojawiają się w pewnych okresach, w innych zanikają, by wynurzyć się po kilku latach, przy kolejnej okazji. Pierwszy zapis powstał w Dreźnie latem 1831 roku, kiedy świeży emigrant cofał się wspomnieniem do roku 1818, ostatni – w styczniu roku 1849 – na niespełna trzy miesiące przed śmiercią autora.

 

Dziennikowi towarzyszy zbiór ponad sześćdziesięciu rysunków Słowackiego, tworzonych od czasów dzieciństwa, a najintensywniej w czasie podróży na Wschód. Wiele z nich nie było nigdy publikowane. Objętościowo niewielki, ale treściowo i formalnie różnorodny „Dziennik niektórych dni mego życia” daje okazję poznania wielkiego twórcy z nowej perspektywy.