0

Twój koszyk jest pusty

09.09.22

12.10, g. 18.00: premiera książki „Służący i służąca” Ivy Compton-Burnett

Ivy Compton-Burnett, pisarka angielska, autorka dziewiętnastu powieści, nie jest w Polsce całkiem nieznana. Jej osobliwa proza, złożona głównie z precyzyjnych, wystylizowanych dialogów, to zjawisko jedyne w swoim rodzaju. W literaturze anglojęzycznej nazwisko Compton-Burnett jest synonimem bezlitosnej ironii, mistrzostwa w subtelnej sztuce ciętej riposty.

Powieść „Służący i służąca”, uznawana za najlepszą w jej dorobku to przenikliwe studium relacji rodzinnych ukazujące klaustrofobiczny świat edwardiańskiego domostwa z jego pozorną, konserwatywną harmonią, maskującą nieustanne wojny podjazdowe i gry o władzę. W centrum powieściowej intrygi stoi Horacy Lamb, skąpiec i domowy tyran, znienawidzony przez dzieci i żonę, którego nagła przemiana wywołuje ciąg nieoczekiwanych perypetii.

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkanie wokół książki „Służący i służąca” Ivy Compton-Burnett. Rozmawiać będą: autor przekładu Marcin Szuster, Joanna Jeziorska-Haładyj, Agnieszka Wolny-Hamkało. Spotkanie poprowadzi Antek Zając z Magazynu Wizje.
______
W wydarzeniu będzie można wziąć udział: stacjonarnie w księgarni przy ul. Foksal 17 lub online za pośrednictwem transmisji dostępnej na Facebooku oraz YouTubie PIW-u.